hookup site like backpage list of real hookup sites is hookup com a legit site nigeria hookup app

Jak zmienić dietę, jeśli terapia onkologiczna wywołuje biegunkę?

Leczenie onkologiczne jest silnie wyczerpujące dla organizmu pacjenta. Wynika to z faktu, iż stosowane metody, takie jak chemioterapia czy radioterapia wywołują zniszczenia zarówno w zmienionych chorobowo jak i zdrowych komórkach organizmu. Od dłuższego czasu coraz głośniej mówi się o konieczności prowadzenia zintegrowanego leczenia żywieniowego równomiernie z działaniami terapii nowotworu.

Są to schorzenia, które bardzo powszechnie prowadzą do rozwoju niedożywienia, o którym mówimy w sytuacji, gdy u pacjenta obserwuje się ubytek masy ciała na poziomie 10% w ciągu zaledwie 3 miesięcy bądź jeśli poziom albuminy spada poniżej wartości 35 g/L.

Biegunka w czasie leczenia raka

Problem biegunki w leczeniu onkologicznym jest dość powszechny. Stąd wskazuje się, iż pacjent chory na raka, od samego początku powinien być prowadzony jednocześnie przez lekarza onkologa jak i dietetyka klinicznego.

To niezwykle istotne, gdyż szybkie i umiejętne zmiany jadłospisu mogą pomóc w przeciwdziałaniu wielu dokuczliwym dolegliwościom i znaczącej poprawie komfortu chorego, co wpływie pozytywnie na jego psychikę i siłę do walki z chorobą.

Postępowanie

Jeśli w trakcie leczenia z zastosowaniem chemioterapii lub radioterapii pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości, np. biegunki koniecznie należy poinformować o tym lekarza prowadzącego. Niezbędna będzie konsultacja z dietetykiem i zmiana niektórych wcześniejszych zaleceń.

Niekiedy zachodzi również przymus zmian w prowadzonym leczeniu, jeśli terapia grozi pogarszaniem się stanu chorego w wyniku biegunki. Lekarz może dodatkowo przepisać leki o działaniu hamującym dokuczliwy objaw.

Zasady, których należy przestrzegać

  • Zwiększenie ilości wypijanych płynów,
  • Dieta kleikowa – wprowadza się ją na okres kilku dni w sytuacji silnych biegunek, jeśli pojawi się poprawa można zacząć powoli wprowadzać stałe pokarmy, jednak początkowo zatwardzające, jak: ryż, gotowana marchewka, pieczone jabłka, mus z bananów, jajko na miękko, gotowana pierś z indyka lub kurczaka
  • Wykluczenie produktów spożywczych, w których znajduje się sorbitol – wykazuje on działanie przeczyszczające, co może prowadzić do pogłębienia nieprzyjemnych objawów – znajduje się w: gumach do żucia, słodzikach, dżemach, słodzonych napojach, płatkach śniadaniowych, galaretkach oraz produktach przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę,
  • Mleko i jego przetwory – są to składniki żywieniowe, które mogą wywoływać lub potęgować problem biegunki, jeśli zostanie ustalone, iż mają one związek należy wykluczyć je z diety aż do momentu gdy praca jelit zostanie ustabilizowana,
  • Surowe warzywa oraz owoce zastępujemy gotowanymi,
  • Produkty zakazane w czasie biegunki: czerwone buraki, warzywa cebulowe, warzywa kapustne, owoce suszone, owoce cytrusowe, śliwki, sok jabłkowy, sok gruszkowy,
  • Jeśli biegunka trwa dłużej niż dobę należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko rychłego odwodnienia.

Dieta w przebiegu leczenia onkologicznego powinna być lekkostrawna, ale jednocześnie odpowiednio zbilansowana i kaloryczna, aby uniknąć niedożywienia. Najlepszym rozwiązaniem jest stałe kontrolowanie jej założeń przez dietetyka klinicznego oraz zgłaszanie nieprawidłowości lekarzowi prowadzącemu.

Pamiętajmy, że wielu chorych na nowotwory umiera nie na skutek samej choroby, ale w wyniku niedożywienia i wyniszczenia, a przewlekła utrzymująca się biegunka może być jednym z czynników predysponujących do rozwoju takiego stanu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.