Bronchoskopia płuc – jak wygląda badanie?

Bronchoskopia to badanie endoskopowe tchawicy, oskrzeli, krtani oraz płuc. Jej zadaniem jest wykrycie przyczyny występujących u pacjenta objawów chorobowych, takich jak uporczywy kaszel czy plucie krwią. Stanowi ona uzupełnienie badań radiologicznych.

Endoskopia układu oddechowego przeprowadzana jest za pomocą specjalnego aparatu noszącego nazwę bronchoskop, możliwe jest również wykorzystanie bronchofiberoskopu, który jest zdecydowanie dokładniejszy.

Jakie możliwości daje bronchoskopia?

Z zastosowaniem bronchoskopu i umieszczonego na jego zakończeniu źródła światła lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia tchawicy, strun głosowych, głównych oskrzeli oraz ich rozgałęzień w płucach. Daje to sposobność do precyzyjnego rozpoznania zmian przedrakowych oraz już rozwijających się nowotworów.

Dodatkowo w czasie bronchoskopii możliwe jest przeprowadzanie drobnych zabiegów, takich jak : Usuwanie ropy, wydzieliny, krwi jak również ciał obcych.

Możliwe jest również podawanie leków z jego wykorzystaniem bezpośrednio do oskrzeli, określenie miejsca krwawienia i zatamowanie drobnych krwotoków. Ponadto bronchoskopia daje możliwość pobrania wycinków do badań : histopatologicznego, cytologicznego oraz bakteriologicznego.

Przygotowanie do bronchoskopii

  • Na badanie pacjent musi zgłosić się na czczo – na minimum 6 godzin przed jego rozpoczęciem pacjentowi nie wolno jeść ani pić.
  • Jeśli przyjmujemy na stałe jakiekolwiek leki na choroby przewlekłe należy przyjąć je o stałej porze i popić niewielką ilością płynu.
  • Osoby z cukrzycą przyjmujące insulinę w dniu zabiegu proszone są o nieprzyjmowanie porannej dawki.
  • Na badanie należy dostarczyć wcześniejsze wyniki badań – klisze lub płyty CD.
  • Co najmniej dobę przed badaniem nie wolno palić papierosów.

Ile trwa bronchoskopia?

Badanie endoskopowe układu oddechowego pochłania czas od 15 do 30 minut.

Jak przebiega bronchoskopia?

W pierwszej kolejności lekarz przygotowuje pacjenta do badania. Podawane są leki uspokajające oraz preparat, który zmniejsza ryzyko skurczy krtani i spowalnia akcję serca.

Następnie dokonuje znieczulenia nosa oraz gardła za pomocą specjalnego sprayu. U osób silniej wrażliwych, które z różnych przyczyn mogłyby uniemożliwić skuteczne przeprowadzenie badania można stosować znieczulenie ogólne.

W kolejnym kroku lekarz wprowadza przez usta bronchoskop bądź bronchofiberoskop przez usta lub nos, do tchawicy a następnie do oskrzeli.

Poprzez endoskop wprowadza specjalny ssak, szczypczyki lub szczoteczki – narzędzia te umożliwiają pobranie wycinka tkanek, popłuczyny z drzewa oskrzelowego lub śluzu w celu przeprowadzenia badań mikroskopowych oraz bakteriologicznych.

Osoby, u których dokonane zostało pobranie tkanki płucnej po przeprowadzeniu bronchoskopii zostają skierowane na RTG płuc w celu upewnienia się, że nie doszło do jakichkolwiek powikłań.

Jak długo czeka się na wynik bronchoskopii?

W sytuacji gdy nasze badanie zostało oparte jedynie na wziernikowaniu układu oddechowego – wynik otrzymamy zaraz po jego zakończeniu.

Jeśli natomiast pobrane zostaną materiały do badania to okres oczekiwania na wynik może wynieść nawet około 2 tygodni.

Po badaniu

Ponieważ do zabiegu zastosowane zostało znieczulenie, które hamuje odruch połykania przez co najmniej dwie godziny po jego zakończeniu nie należy jeść ani pić aby uniknąć zachłyśnięcia.

Jeśli wystąpi niewielkie krwioplucie wystarczające jest leżenie w łóżku przez kilka godzin. Po badaniu może pojawić się krótkotrwała chrypka.

Może wystąpić krwioplucie oraz krwawienia, które w sporadycznych przypadkach wymagają interwencji chirurgicznej.

Rzadkie powikłania po bronchoskopii

  • Skaleczenie krtani,
  • Skaleczenia tchawicy,
  • Skaleczenia oskrzeli,
  • Odma opłucnowa – dostanie się powietrza do jamy opłucnowej,
  • Wyłamanie zęba,
  • Zaburzenia rytmu serca,
  • Gorączka,
  • Skurcz krtani,
  • Skurcz oskrzeli,
  • Zaburzenia oddechowe,
  • Reakcja alergiczna na miejscowe środki znieczulające.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.