100 free hookup apps for iphone is hookup com a legit site free gay hookup sites minneapolis hookup nsa sites

Chemioterapia bez utraty włosów – innowacja dostępna dla gdyńskich pacjentów

Gdyńskie Centrum Onkologii dokonało zakupu, który obecnie jest w naszym kraju dość mało powszechny. Na dzień dzisiejszy nadmorska placówka stanowi zaledwie jeden z kilku szpitali w Polsce, gdzie takie rozwiązanie dla pacjentów jest osiągalne.

O czym mowa? O specjalnym czepku, który sprawia, że w czasie zabiegów chemioterapii nie tracimy owłosienia na głowie.

Utrata owłosienia a stan psychiczny pacjentów onkologicznych

Jak dowiodły liczne badania utrata owłosienia, szczególnie tego na głowie sprawia, że wielu osobom znacznie trudniej pogodzić się z wystąpieniem choroby, zaakceptować siebie i wyzwania jakie czekają na nas w najbliższych dniach i miesiącach.

Ta, tak silnie widoczna zmiana w wyglądzie bardzo często stanowi czynnik wpływający na wystąpienie załamania psychicznego, depresji i innych negatywnych stanów emocjonalnych, które mogą doprowadzić do pogorszenia rokowań, w sposób pośredni lub bezpośredni.

Stąd od dawna trwają badania i podejmowane są rozmaite próby aby owłosienie, nawet po chemioterapii, pozostało na swoim miejscu.

Nowa aparatura w Gdyni

Testy nowego czepka trwały w szpitalu zlokalizowanym w gdyńskiej dzielnicy Redłowo od sierpnia 2016.

W dotychczasowych próbach i badaniach aparatura potwierdziła swoją skuteczność, więc została wdrożona jako element niezwykle istotny w leczeniu niektórych chorób onkologicznych.

Jak wskazują specjaliści – możliwością zachowania włosów najsilniej zainteresowane są chore kobiety.

Jak działa czepek przeciw wypadaniu włosów?

W Gdyni dostępny jest aparat firmy Paxman. W jego wnętrzu znajduje się specjalny płyn, który w czasie działania urządzenia zostaje schłodzony do temperatury -5 stopni. W następnym etapie dochodzi do przetransportowania tegoż płynu, poprzez przewody do czepka, który umieszczony zostaje na głowie pacjenta.

Założenie czepka na głowę chorego następuje na około pół godziny przed rozpoczęciem podawania leków chemioterapeutycznych, pozostaje w nim przez cały czas trwania zabiegu i na półtorej godziny później.

Urządzenie równomiernie, przez cały czas podawania leku chłodzi skórę głowy. Działanie takie powoduje, że leki cytotoksyczne docierają do cebulek i mieszków włosowych w znacznie ograniczonym stopniu, co z kolei znacząco zwiększa szansę na utrzymanie włosów mimo wyczerpującego leczenia.

Czy z czepka może skorzystać każdy chory?

Metoda ta nie jest niestety dla każdego pacjenta onkologicznego.

Dostępna jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Pacjenci, którzy poddawani byli naświetlaniom, chorują na nowotwory głowy, skóry czy krwi są zdyskwalifikowani z możliwości wykorzystania czepka.

Poziom skuteczności nowej aparatury

Zastosowanie czepka przeciwko wypadaniu włosów przy chemioterapii, nie daje nam 100% pewności, że włosy pozostaną na naszej głowie.

W grę wchodzi dodatkowo wiele czynników wpływających na nasz ogólny stan zdrowia, choroby współistniejące oraz elementy osobnicze. Jeśli jednak nie wypadną mogą stać się bardziej łamliwe i znacznie słabsze.

Jego wykorzystanie w żaden sposób nie oddziałuje na podstawowe leczenie choroby nowotworowej.

Gdzie jeszcze można skorzystać z takiego urządzenia?

Gdynia to obecnie jeden z nielicznych polskich ośrodków, które mogą pochwalić się posiadaniem takiej aparatury na wyposażeniu.

Urządzenie zostało zakupione za kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki wsparciu sponsora firmy Roche. Poza tym nadmorskim szpitalem z czepka skorzystamy również w centrach onkologii we Wrocławiu, Warszawie oraz w szpitalu w Zgorzelcu.

fot. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz Gdynia.pl

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.