best anonymous sex app party hookup sex do hookup apps really work are there any real free hookup sites online

Chemioterapia doustna – większy komfort chorych w leczeniu onkologicznym

Możliwość leczenia choroby nowotworowej w warunkach domowych i nieodrywanie się od własnych planów, związanych z codziennym życiem, może wydawać się wielu osobom całkowicie niemożliwe do spełnienia. Jednakże medycyna XXI wieku oferuje dość szerokiemu gronu pacjentów onkologicznych możliwość skorzystania z chemioterapii doustnej.

W jej przypadku mamy możliwość zrezygnowania ze spędzania wielu godzin na oddziałach szpitalnych, gdzie przeprowadzane są dożylne wlewy „chemii” i ograniczenie się jedynie do regularnego przyjmowania leków, podobnie jak w innych schorzeniach. Pamiętajmy bowiem, że w dzisiejszych czasach duża ilość nowotworów to choroby przewlekłe, z którymi można żyć, bądź skutecznie je leczyć.

Podawanie leków w chorobie nowotworowej

Istnieje szeroka gama metod leczenia chorób nowotworowych – radioterapia, hormonoterapia, leczenie operacyjne, chemioterapia i inne.

Posiadają one dodatkowy podział, który opiera się o metodę podania leków. Kwestia ta znajduje zastosowanie w chemioterapii, uznawanej za jedną z bardziej nieprzyjemnych form.

Leki, z niej wynikające można bowiem podawać tradycyjnie w formie wielogodzinnych wlewów dożylnych, domięśniowo w formie zastrzyków, oraz doustnie w formie tabletek.

Zastosowanie najodpowiedniejszej, dla danego pacjenta, formy leczenia uzależnione pozostaje od decyzji doświadczonego lekarza onkologa.

Zwykle jednak pacjentowi przedstawiane są wszelkie możliwości i zagrożenia wynikające z jego indywidualnego przypadku, i decyzja zapada wspólnie w porozumieniu lekarza oraz chorego.

Medycyna onkologiczna nieustanie się rozwija, również dlatego, że choroby z tej gałęzi uznawane są za jedne z popularniejszych schorzeń cywilizacyjnych, którymi zagrożona jest coraz większa ilość z nas.

W związku z tym nie tylko skład chemioterapeutyków, ale również forma ich przyjmowania znacząco zyskuje na nowoczesności.

Chory powinien jednak wiedzieć, że teoria to jedno, jednak w praktyce, nie w każdym przypadku istnieje możliwość zastąpienia klasycznej chemioterapii, taką doustną podawaną w domu.

A nawet jeśli opcja wyda się dopuszczalna, to może być mniej skuteczna. Konieczne jest więc dokładne przeanalizowanie tej kwestii wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Czym różni się chemioterapia doustna od dożylnej?

Najważniejszą różnicą między chemioterapią doustną a dożylną jest sposób, w jaki pacjent otrzymuje lek. Przy dożylnej chory ma podawaną substancję leczniczą poprzez kroplówkę lub zastrzyk, konieczne jest regularne przyjeżdżanie do szpitala, w celu odbywania wizyt kontrolnych i przyjmowania leku.

Całość zajmuje najczęściej kilka godzin i przeprowadzana jest w ramach specjalnych oddziałów dziennych. Istnieją również sytuacje, że lek musi być podawany przez wiele godzin, lub aplikowany w określonych, krótkich odstępach czasu – w takiej sytuacji pacjent zostaje objęty kilkudniową hospitalizacją.

Doustna chemioterapia aplikowana jest w formie tabletek, które chory może przyjmować samodzielnie, nawet we własnym domu, gdy zostanie dobrana odpowiednia dawka. Taki sposób podawania leków daje pacjentom onkologicznym znaczny komfort psychiczny, który może pozytywnie oddziaływać na rezultaty terapii.

Jest to metoda bezbolesna, która pozwala odczuć, że ich choroba może być leczona lub wyleczona podobnie jak inne przewlekłe schorzenia, które leczy się regularnym przyjmowaniem środków farmakologicznych.

Jednocześnie chorzy, u których zastosowana zostanie chemioterapia we właśnie takiej formie, nie muszą rezygnować ze swoich codziennych zajęć i planów, nie mają również przymusu spędzania regularnie długich godzin w placówce szpitalnej.

Istotne zalety chemioterapii doustnej

Pacjenci onkologiczni, którzy nie zostają w rażący sposób oderwani od swojego dotychczasowego, codziennego życia, w związku z koniecznością inwazyjnego leczenia, są spokojniejsi i stabilniejsi emocjonalnie, cechuje ich również dużo lepsze samopoczucie niż chorych leczonych tradycyjnie.

Chemioterapia w tabletkach niweluje również ryzyko wystąpienia szeregu działań niepożądanych, z jakimi wiąże się metoda klasyczna.

Całkowicie znika ryzyko problemów z wkłuciem w żyłę, jak również innymi powikłaniami wynikającymi z drogi podawania leku – m.in. krwiak, zakażenie w miejscu wkłucia czy zakrzep cewnika.

Część preparatów wykorzystywanych w doustnym leczeniu chemioterapeutycznym ukazała w badaniach znacznie niższe ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych.

Kontrola terapii w leczeniu doustnym i dożylnym

Zdecydowanie się na chemioterapię doustną nie oznacza, że pacjent przestanie być kontrolowany przez onkologa.

Zmienia się sposób podawania leków i poziom komfortu osoby chorej, jednak nadal konieczne są regularne kontrole.

Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, ma możliwość skontaktowania się z lekarzem prowadzącym.

W przypadku metody doustnej, wizyty u lekarza nie stanowią konieczności wynikającej z terminu podania leków, jak ma to miejsce w terapii dożylnej.

Osoby, które przyjmują chemię w tabletkach, przychodzą jednak do specjalisty średnio 8 razy w ciągu roku, podczas gdy ci korzystający z metody dożylnej około 30.

Skorzystanie z możliwości chemioterapii doustnej pozwala więc na znaczące zmniejszenie ilości czasu spędzonego w szpitalu oraz koniecznych do odbycia wizyt u specjalisty.

Jakie nowotwory można leczyć tabletkami?

Chemioterapia doustna znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu:

  • Raka jelita grubego,
  • Raka okrężnicy,
  • Raka sutka,
  • Raka trzustki,
  • Raka żołądka,
  • Raka płuca,
  • Raka wątroby,
  • Raka nerki.

Lekarz powinien indywidualnie, z każdym pacjentem, rozważyć możliwości leczenia, przedstawiając zarówno aspekty pozytywne, jak i wady poszczególnych metod i płynące z nich zagrożenia.

Skrupulatne przedstawienie sprawy choremu umożliwi mu na podjęcie świadomych działań oraz zajęcie własnego stanowiska w kwestii dalszego postępowania leczniczego i powrotu do zdrowia.

Każdy pacjent onkologiczny powinien jednak pamiętać, że w wielu przypadkach jego zdanie może mieć wpływ na rodzaj podjętego leczenia, mimo wszystko warto zaufać lekarzowi i pozwolić mu na podjęcie najlepszej dla nas decyzji, na podstawie doświadczenia i wiedzy medycznej.

Może się okazać, że w przypadku powyższych nowotworów właśnie chemioterapia doustna będzie terapią z wyboru, która również w mniemaniu lekarza przyniesie najlepsze rezultaty.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.