Ciche dni – metoda wywierania wpływu w związku

Milczenie nie zawsze jest „złotem”, szczególnie w związkach dotkniętych problemami z prawidłową komunikacją. Ciche dni w związku to taktyka, która rzadko przynosi pozytywne skutki – dlaczego?

Ciche dni – manipulacja partnerem?

W każdym związku zdarzają się lepsze i gorsze dni oraz konflikty, które trudno rozwiązać jedynie rozmową. Niestety, w zbyt wielu przypadkach partnerzy nadużywają taktyk, które można jednoznacznie określić mianem manipulacji. Tak zwane „ciche dni” to metoda stosowana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, a będąca najczęściej skutkiem sprzeczki lub długotrwałego, nierozwiązanego konfliktu. Milczenie może mieć charakter długotrwały lub epizodyczny a za taktyką unikania kontaktu stoi zazwyczaj:

  • chęć wzbudzenia poczucia winy u partnera,
  • próba wymuszenia reakcji,
  • próba zwrócenia uwagi na nierozwiązany konflikt,
  • wymuszanie uległości i posłuszeństwa,
  • potrzeba przejęcia kontroli w związku,
  • celowe ignorowanie partnera, będące formą psychicznej „kary”.

Ciche dni są jedną z najczęściej stosowanych form ostracyzmu wobec partnera. Zdarza się, że jest to metoda dłuższej taktyki manipulacyjnej, wywołującej pożądaną huśtawkę emocji. Partner kontrolujący związek wykazuje najpierw pasywność a w razie uzyskania pożądanej reakcji (np. przyznania się do domniemanej winy) – powraca do „przyjaznej” i otwartej relacji (1).

Ostracyzm jako forma pasywnej agresji

Ciche dni w małżeństwie określa się w psychologii jednoznacznie jako negatywną taktykę działania, mającą charakter manipulacyjny (1, 2). Istnieje wiele metod pasywnych zachowań a milczenie partnera w związku może przyjmować różnorodne formy – od braku werbalnego kontaktu, przez całkowite unikanie kontaktu wzrokowego, po rezygnację z przebywania w tym samym pomieszczeniu. Do technik manipulacji w związku zalicza się też tzw. cyberostracyzm (2), czyli ignorowanie telefonów lub maili od partnera.

Negatywne konsekwencje cichych dni w związku

Osoby, dotknięte długotrwałym ignorowaniem przez partnera, cierpią pod względem psychicznym i fizycznym. Ofiara ignorowania często nie wie, na czym polega jej domniemana „wina”. Traci przy tym poczucie kontroli, gdyż nie ma klucza do rozwiązania patowej sytuacji. Poczucie odosobnienia wpływa negatywnie na postrzeganie własnej osoby. Traci się pewność siebie, pojawiają się stany lękowe i huśtawki nastrojów. Ciche dni stosowane długotrwale mogą doprowadzić do pojawienia się objawów psychosomatycznych np. (2): bólu brzucha, palpitacji serca, nudności. Im dłuższy czas zdystansowania, tym większy rozłam w związku.

Bezpośrednia konfrontacja i szczera rozmowa to jedyna metoda rozwiązania konfliktu, w którym jeden z partnerów zachowuje się pasywnie. W przypadku poważnych, przedłużających się konfliktów, warto także rozważyć pomoc specjalisty i skorzystanie z terapii rodzinnej lub terapii dla par.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na adamed.expert

Źródła:

(1) Świętochowski W. Emocjonalne metody manipulacji społecznej. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica. 2000;4:3-10

(2) Doroszewicz K. Bliskie związki a jakość życia. Psychologia Jakości Życia. 2008;7(1 i 2):5-18

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.