Co po chemioterapii?

Po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej z zastosowaniem chemioterapii organizm pacjenta jest wycieńczony, wyniszczony, jesteśmy pozbawieni owłosienia, zmęczeni i często bardzo szczupli na skutek spadku apetytu.

Po leczeniu chemioterapią

Najważniejszą rzeczą po zakończeniu leczenia jest stała kontrola onkologiczna. W przypadku wielu nowotworów pojawiają się bowiem nawroty więc pacjenci onkologiczni wymagają nadzoru lekarzy w kolejnych latach po chorobie. Stawiennictwo na wizytach kontrolnych jest obowiązkowe.

Koniecznym elementem po chemioterapii jest odbudowanie swojej odporności, w tym celu zaleca się wdrożenie zdrowej diety odpowiedniej dla naszych potrzeb oraz odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego, jeśli to możliwe na świeżym powietrzu. Ruch wprowadzajmy stopniowo, nie ma powodu aby od razu przesadnie się forsować. Sprawność trzeba odbudować.

Po zakończeniu chemioterapii większej troski mogą wymagać również nasza skóra włosy i paznokcie. Skutkiem ubocznym leczenia było wypadnięcie włosów, które teraz zaczynają odrastać i potrzebują wsparcia w postaci witamin i odżywek. Paznokcie łamliwe, cienkie i zniszczone wymagają wzmożonej pielęgnacji możemy rozpocząć serie zabiegów regenerujących w gabinecie kosmetycznym lub we wlanym domu. Zaś nasza skóra z pewnością będzie wymagała intensywnego nawilżenia i regeneracji.

Zapomnieć o raku

Chyba całkowicie nie da się zapomnieć o silnych przeżyciach jakie zgotowała nam ta ciężka choroba. Jednak leczenie się zakończyło a my pragniemy powrócić do swojego wcześniejszego życia.

W tym momencie warto skorzystać ze wsparcia psychologa, aby łatwiej poradzić sobie ze swoimi emocjami i przezwyciężyć strach przed nowo rozpoczynającą się codziennością.

Co po chemioterapii?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.