Co powinieneś wiedzieć o chłoniaku?

Chłoniaki to grupa nowotworów złośliwych, które wywodzą się z komórek układu chłonnego. Kogo może dotknąć ta choroba, jakie jest jej podłoże i jakie są objawy chłoniaka?

15 września obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Świadomość na temat tej choroby warto jednak budować nie tylko od święta, ale przez cały rok. Okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie symptomy daje ten nowotwór. Z tego względu osoby, u których rozwija się chłoniak, często mylą go z innymi, mniej groźnymi schorzeniami.

Kto może zachorować na chłoniaka i jakie jest podłoże choroby?

Chłoniaki dzielą się na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze, inaczej nazywane chłoniakiem Hodgkina czy ziarnicą złośliwą oraz chłoniaki nieziarnicze.

Do dziś nie udało się jednoznacznie stwierdzić co wywołuje chłoniaki. Mówi się jedynie o czynnikach ryzyka, które mogą sprzyjać pojawieniu się choroby. Są to m.in. czynniki genetyczne, ekspozycja na szkodliwe środki chemiczne, takie jak np. środki owadobójcze, rozpuszczalniki farb, benzen czy azbest, zaburzenia pracy układu odpornościowego, a także przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

Przyjmuje się, że wpływ na wystąpienie choroby mają także zakażenia wirusowe, np. wirus zapalenia wątroby typu C oraz spożywanie alkoholu, konserwantów, narażenie na pestycydy i palenie tytoniu.

Chłoniaki są trzecim pod względem częstości występowania nowotworem u dzieci i szóstym u osób dorosłych. Choroba może jednak pojawić się w każdym wieku choć dużo częściej dotyka osób starszych m.in. z uwagi na degradujący na organizm człowieka wpływ środowiska. Więcej o chłoniaku dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/o-nowotworach-krwi.

Objawy chłoniaka przypominają symptomy… przeziębienia

W początkowym stadium chłoniak objawia się powiększonymi i niebolesnymi węzłami chłonnymi. Chory cierpi na uporczywy kaszel, potliwość nocną, gorączkę o nieznanej przyczynie i infekcje górnych dróg oddechowych oraz płuc. Zazwyczaj u chorego można też zaobserwować osłabienie, szybkie męczenie się i dużą utratę wagi w krótkim czasie.

Zróżnicowane metody leczenia chłoniaka

Chłoniaki, z zależności od stadium i przebiegu – ostrego lub przewlekłego – poddaje się odmiennemu leczeniu. Podczas gdy chłoniaki łagodne, wykryte we wczesnym stadium podlegają tzw. aktywnej obserwacji, te w bardziej zaawansowanym stadium i o ostrym przebiegu zwalcza się za pomocą chemioterapii, radioterapii lub poprzez przeszczep komórek macierzystych.

Paradoksalnie chłoniaki o ostrym przebiegu udaje się częściej wyleczyć całkowicie niż te o charakterze łagodnym. Chłoniaki przewlekłe rozwijają się przez długi czas, a całkowite pozbycie się ich często nie jest możliwe.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.