Co powoduje zmiany zwyrodnieniowe stawów?

Choroby zwyrodnieniowe stawów stanowią dzisiaj coraz poważniejsze wyzwanie już nie tylko dla osób starszych, po 60 roku życia. Faktycznie, w tej grupie wiekowej już tylko dwie osoby przebadane na dziesięć nie mają problemów z funkcjonowaniem ruchowym, u zdecydowanej większości seniorów zmiany zwyrodnieniowe stawów są traktowane jako coś na porządku dziennym, chociaż wcale nie musi tak być.

Oczywiście poza przypadkami, w których mamy do czynienia z pierwotnym stanem chorobowym, możliwe jest całkiem skuteczne zapobieganie lub osłabianie procesów zwyrodnieniowych przez samego chorego i to bez inwazyjnych metod terapeutycznych.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów – pierwotne

W przypadku zwyrodnienia o charakterze pierwotnym, problemem jest metabolizm człowieka, jego budowa anatomiczna i predyspozycje genetyczne, które razem składają się na zdecydowanie słabsze stawy i szybciej postępujące zużywanie się komórek i tkanek w ich bezpośrednim obszarze – co powoduje ból i dyskomfort przy ruchu.

Tutaj nie da się jednak zrobić zbyt wiele – zmiany zwyrodnieniowe stawów o charakterze pierwotnym można jedynie niwelować poprzez działania operacyjne, nastrzykiwanie substancjami regenerującymi i odbudowującymi czy przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, co jednak nigdy nie przywraca pełnego komfortowego funkcjonowania.

Firmy jak Angelini starają się stale wprowadzać na rynek preparaty i substancje przynajmniej zmniejszające uczucie bólu i dyskomfort przy poruszaniu się u osób ze skrajnie zaawansowanym stadiów zwyrodnienia stawów.

Więcej na ten temat https://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/obszary-terapeutyczne/leczenie-stawow/o-problemie/choroba-zwyrodnieniowa-stawow-jej-podzial-i-mozliwe-leczenie.

Jak zapobiegać chorobom stawów wtórnym?

Oprócz opisanych powyżej pierwotnych czynników wpływających na okres i skalę, w jakiej zaprezentują się pierwsze zmiany zwyrodnieniowe stawów, istnieje także coraz większa grupa osób cierpiących na zmiany o charakterze wtórnym, a więc wynikające m.in. z takich czynników zewnętrznych jak niewłaściwa dieta, nieodpowiednia pozycja pracy, brak ruchu i gimnastyki, urazy mechaniczne, wypadki, procesy starzeniowe itp.

Dlatego tak ważne w przypadku osób młodszych i w średnim wieku jest racjonalne przestrzeganie zasad, które wpływają korzystnie na stawy.

Najważniejsze rzeczy, o których obowiązkowo pamiętać trzeba myśląc o zapobieganiu chorobom stawów, to: utrzymanie stałej i właściwej masy ciała, zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej; unikanie kontuzji i urazów oraz przerywanie długotrwałej pracy w niewłaściwej pozycji.

Uzupełnianie niedoborów w diecie

Suplementacja naturalnymi i syntetycznymi środkami stworzonymi przez firmy farmaceutyczne z myślą o poprawieniu kondycji stawów, także jest rozwiązaniem godny polecenia i powinno stanowić uzupełnienie codziennej diety.

Przywrócenie stawom równowagi na poziomie komórkowym i metabolicznym, a także dostarczenie białek czy kolagenu z zewnątrz, to kolejne  kroki do poprawienia kondycji swoich stawów i kończyn na lata.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.