CRISPR – zabawa w Boga czy definicja postępu w walce z rakiem

W Polsce nowotwory klasyfikowane są jako druga najpoważniejsza przyczyna zgonów ludności. Każdego roku zbierają ogromne śmiertelne żniwa. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że większość przypadków stanowi konsekwencję tego w jaki sposób obecnie żyjemy, jest więc chorobą cywilizacyjną.

Podczas gdy lekarze i naukowcy w zachodnich krajach postawili sobie za cel znalezienie farmakologicznego środka, który pozwoli na skuteczne zwalczanie różnego rodzaju nowotworów, badacze z Chin rozpoczynają już pierwsze testy na pacjentach metody opartej na zmodyfikowanych komórkach z zastosowaniem techniki CRISPR.

Czym jest CRISPR?

Najprościej jak można to wytłumaczyć – CRISPR pozwala na wprowadzenie dowolnej zmiany w obrębie genomu. Za pomocą tej metody specjaliści dokonują wycięcia wadliwego genu, który wywołuje niepożądane zmiany w organizmie i zastępują go innym, który będzie prawidłowy.

Obawy i niewiadome

Po opracowaniu metody specjaliści mieli wątpliwości w kwestii jej odpowiedniej skuteczności.

Główne obawy dotyczyły precyzji, naukowcy nie mieli pewności, że uda się idealnie wyseparować żądany gen i wskazywali, że może dojść do wycięcia nadmiernej ich ilości, czego konsekwencją mogą być kolejne mutacje i rozwój nowego schorzenia nowotworowego.

Zagrożenia

Niektóre osoby uważają, że mieszanie w genomie ludzkim może spowodować groźne, nieodwracalne zmiany i doprowadzić do powstania „mutantów”.

Z całą pewnością z ingerencją w genetykę należy uważać, jednak metoda CRISPR nie powoduje wystąpienia ogólnej, dziedzicznej zmiany. Specjaliści wskazują aby potraktować ją niczym lek, który jest wprowadzany bezpośrednio do organizmu i po pewnym czasie zostanie z niego wydalony.

Krok do przodu

Naukowcy w celu umożliwienia metodzie osiągania lepszych rezultatów zajęli się doprecyzowaniem molekularnej struktury enzymu Cas9, dzięki czemu zyskali znacznie wyższy poziom kontroli nad ilością usuwanego genomu oraz lepszą precyzję działania.

Wątpliwości etyczne

Już samo pojawienie się możliwości stosowania takiej metody na ludziach, gdy do wyników wstępnych analiz było daleko zaczęło powodować podnoszenie się głosów przeciwnych jej zastosowaniu.

Wskazywano na moralność i etykę, w tym na fakt, iż zabawa w Boga nie przyniesie dobrych rezultatów i ludzie nie powinni robić takich rzeczy. Pomimo tego testy trwały i obecnie przeprowadzane są badania kliniczne. CRISPR został zastosowany w płucach pacjenta chorego na raka płuc.

Względy ekonomiczne

Wyliczono, że w obliczu poziomu skuteczności metody CRISPR, może się ona okazać w ujęciu długofalowym zdecydowanie tańsza niżeli stosowane powszechnie tradycyjne leczenie oparte na zabiegach operacyjnych, chemio- czy radioterapii.

Nadzieja dla chorych

Jak podają chińscy specjaliści, jeśli wszystko potoczy się zgodnie z ich przewidywaniami, to w ciągu najbliższego roku rozpoczną się kolejne testy na pacjentach chorujących na inne rodzaje nowotworów.

Obecnie możemy silnie zaciskać kciuki i wyczekiwać wyników badań.

Melodia przyszłości

W licznych publikacjach możemy przeczytać, iż zdaniem badaczy w przyszłości, nie koniecznie bardzo odległej lekarze zyskają możliwość „programowania” komórek należących do układu immunologicznego.

Dzięki temu będą one mogły wyszukiwać określone rodzaje nowotworów i zostać „przekonane” do przeprowadzenia zmasowanego ataku, lub do wzrostu aktywności namnażania się gdy wykryta zostanie poważna infekcja.

CRISPR – zabawa w Boga czy definicja postępu w walce z rakiem
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.