Czego nie jeść przy raku – 7 produktów nie zalecanych w chorobie nowotworowej

Problem żywienia w chorobie nowotworowej to, w naszym kraju to kwestia nadal silnie bagatelizowana lub okupiona licznymi mitami. Przykładowo można usłyszeć, że chorując na raka nie powinno jeść się zbyt wiele bo karmimy również nowotwór.

Tymczasem liczne badania udowadniają się stwierdzenie takie ma się nijak do rzeczywistości, bo około 20% wszystkich pacjentów onkologicznych umiera na skutek niedożywienia.

Jedzenie przy nowotworze

Z całą pewnością niejedzenie i wynikłe z tego niedożywienie mogą stanowić bezpośrednią przyczynę zgonu. Możliwa jest również sytuacja gdy doprowadzą do niej w sposób pośredni, dyskwalifikując chorego do właściwych i skutecznych metod leczenia.

Z całą pewnością więc przy nowotworze jeść powinniśmy. Istotne jest jednak skrupulatne dbanie o prawidłową dietę.

Czego jeść nie powinniśmy?

  1. Cukier prosty – biały cukier i inne cukry proste nie stanową niezbędnych składników dla naszego organizmu w celu pozyskania energii. Węglowodany są ważne jednak pamiętajmy jedynie o cukrach złożonych. Zrezygnujmy z ciastek, słodzenia herbaty oraz kawy, cukierków czy ciast.
  2. Pełnoziarniste pieczywo – jego wysoka zawartość błonnika może stanowić problem dla pacjentów np. po chemioterapii, u których pojawiają się rozmaite dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  3. Tłuste i przetworzone produkty mięsne – szynki, parówki, kiełbasy czy pasztety – nie powinny gościć na naszych stolach, wysoka zawartość konserwantów, tłuszczu i innych dodatków nie sprzyja zdrowej diecie.
  4. Mleko – rezygnacja z niego nie stanowi konieczności dla każdego, w niektórych przypadkach na skutek leczenia u pacjentów rozwija się nietolerancja laktozy wówczas można dobrać odpowiednie zamienniki w postaci mleka krowiego bez laktozy lub np. mleka sojowego, migdałowego czy owsianego lub ryżowego.
  5. Niektóre przyprawy i dodatki – te ostre jak chilli nie są polecane dla chorych, odradzane jest również jedzenie musztardy, chrzanu, ketchupu czy majonezu. Zaleca się natomiast przyprawy ziołowe i korzenne, które pobudzą apetyt i urozmaicą danie.
  6. Soki z kartonu – jeśli już chcemy pić soki owocowe i warzywne to wybierajmy te świeżo wyciskane, a najlepiej przygotowujmy je samodzielnie. Te dostępne w kartonach zawierają dużo cukru i pustych kalorii.
  7. Gluten – dieta pozbawiona glutenu może stanowić rozwiązanie dla niektórych pacjentów z problemami jelitowymi w wyniku radioterapii.

Czego nie jeść przy raku?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest kwestią indywidualną. Każdy z nas jest inny i nowotwory różnią się między sobą, odmienne jest również to jak nasz organizm reaguje na chorobę, leczenie i inne konsekwencje.

Jeśli chorujemy na raka i pojawiają się produkty dla nas zakazane najczęściej jest to wynik osobniczej reakcji naszego organizmu i przez tę drogę przeprowadzi nas specjalista w żywieniu klinicznym.

Nie istnieją produkty, które z góry powinniśmy całkowicie przestać jeść gdy usłyszymy diagnozę rak. Ważne jest aby dla zachowania lepszej kondycji naszego organizmu, ułatwienia leczenia zachować lub nabyć odpowiednie, właściwe i w pełni zdrowe nawyki żywieniowe.

Zrezygnować powinniśmy z pewnością z Fast foodów, cukrów prostych i pokarmów ociekających tłuszczem. Jednak takie podejście wyróżnia również prawidłowo zbilansowaną dietę każdego człowieka, polecaną przez lekarzy i dietetyków.

Czego nie jeść przy raku – 7 produktów nie zalecanych w chorobie nowotworowej
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. grazyna gendera mówi

    Mam raka piersi,raka kosci złośliwego,jestem od czterech tygodni na terapi chemicznej, nie wiem jaka zastosowac diete w moim przypadku,aby nie karmic raka a siebie.prosze o pomoc.Grazyna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.