Czerwiec, czyli miesiąc szerzenia wiedzy i świadomości na temat nowotworów skóry

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, która zrzesza aż 44 organizacje oraz popularne osoby publiczne, będzie w miesiącu czerwcu rozpowszechniać wiedzę, na temat nowotworów skóry i ich profilaktyki.

Wiele nowotworów w obrębie skóry ma dobre rokowania. Mimo to zdaniem specjalistów z dziedziny onkologii, często są one nadmiernie późno wykrywane, co może wynikać z naszych rażących zaniedbań. Każdego roku stwierdza się 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka w obrębie skóry.

Skóra to największy organ naszego ciała, jednocześnie najlepiej widoczny, więc wydawać by się mogło, że każdą zmianę zauważymy od razu i w porę zareagujemy, jednak nie zawsze to tak wygląda. Rozpoznanie u wielu pacjentów stawiane jest w zaawansowanym stadium choroby, gdy leczenie jest trudniejsze, bardziej skomplikowane a rokowania się pogarszają.

Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry?

  • Jasna karnacja,
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • Poparzenia słoneczne (przede wszystkim te z okresu dzieciństwa),
  • Wiek,
  • Blizny po oparzeniach bądź przewlekłych stanach zapalnych,
  • Obciążenie genetyczne.

Nowotwory skóry

Wiele osób słysząc hasło „rak skóry”, stawia je na równi z czerniakiem, a tymczasem znamy również inne odmiany zmian onkologicznych w obrębie tego największego narządu: rak podstawnokomórkowy czy rak kolczystokomórkowy. Za zmiany o charakterze nowotworowym uznaje się również, z medycznego punku widzenia, posłoneczne rogowacenie skóry.

Nowotwory w obrębie skóry stanowią najczęściej rozpoznawane, tego rodzaju schorzenia u ludzi. W związku z tym każdy z nas powinien nauczyć się i odpowiednio dbać o profilaktykę i samokontrolę w ich zakresie. Wszelkie zmiany na naszej skórze, jakie zauważamy, trzeba regularnie kontrolować. W sytuacji, gdy cokolwiek nas zaniepokoi, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa i w razie konieczności zmianę usunąć. Wówczas poddawana jest ona badaniu histopatologicznemu, dzięki czemu zyskujemy wiedzę, z czym mamy do czynienia.

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Absolutnie nie zaleca się pełnej abstynencji od słońca, ale powinniśmy opalać się z głową, nakładać na skórę preparaty zapewniające ochronę przed promieniowaniem słonecznym i unikać poparzeń.

Raki skóry stanowią ponad 75% rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie zmian i podjęcie leczenia, gdy jest ono łatwe, a rokowania dobre. Dlatego w miesiącu czerwcu promowana będzie wiedza i profilaktyka onkologicznych schorzeń skóry oraz przeprowadzane bezpłatne badania.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.