best app to hookup with cougars free hookup social network best hookup bio hookups after dark free sex dice apps for android reddit first date hookup

Aspiryna a rak – skuteczny lek?

Aspiryna to lek o długiej historii, doceniany w przypadku licznych schorzeń i dolegliwości. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Możemy stosować go w przypadków bólów głowy, gorączki, powszechnie wykorzystuje się go również jako profilaktykę zawałów serca i udarów mózgu oraz u osób, które już je przebyły aby zapobiegać kolejnym.

Aspiryna lekiem na raka

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Oxford potwierdzają pozytywne oddziaływanie stosowania niewielkich dawek aspiryny w profilaktyce oraz leczeniu niektórych rodzajów nowotworów złośliwych. Czy ten tani i powszechny lek może stać się panaceum na współczesną chorobę cywilizacyjną jaką stają się nowotwory złośliwe?

Badania potwierdzają, że regularne stosowanie niewielkich dawek aspiryny może znacząco zmniejszać ilość zachorowań na niektóre nowotwory złośliwe i silnie ograniczać związane z nimi ryzyko zgonu.

Przełomowe badania

Grupą badaczy z Uniwersytetu w Oxfordzie kierował Peter Rothwell. Jego zespół dokonał wnikliwej analizy przeprowadzonych wcześniej 51 różnych cyklów badawczych, które miały na celu potwierdzenie skuteczności aspiryny w prewencji chorób serca. Jednak zgromadzone wyniki pomogły w ustaleniu, iż lek posiada bardzo silne działanie w odniesieniu do chorób nowotworowych.

Udowodniono, że aspiryna w działaniu długoterminowym po 8-10 latach regularnego stosowania profilaktycznego, małych dawek zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory złośliwe (raka jelita grubego, raka przełyku, gardła, sutka, prostaty oraz niektórych raków płuca).

Kolejne badania pokazały jednak, że w wyniku regularnego stosowania aspiryny mogą występować również pozytywne krótkoterminowe efekty, które obserwujemy już po upływie 2-3 lat stosowania. Udowodniono, co niezwykle istotne, że regularne stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko przerzutów w przypadku nowotworów złośliwych aż o 40-50%. Mowa tu oczywiście o przerzutach odległych do innych narządów. Jest to wynik niezwykle pokrzepiający, gdyż w przypadku nowotworów złośliwych, to właśnie przerzuty najczęściej doprowadzają do śmierci chorych.

Leczenie raka aspiryną?

Aspiryna może być stosowana jako wspomaganie leczenia onkologicznego. Nawet jeśli jej podawanie podejmiemy dopiero w momencie rozpoznania choroby, może ona w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia przerzutów i co za tym idzie poprawić rokowania. Udowodniono, że kwas acetylosalicylowy pozwala zapobiec przerzutom u 2 na 5 pacjentów, co stanowi znaczący postęp dla współczesnej medycyny.

Powikłania w wyniku długotrwałego stosowania aspiryny

Niektórzy lekarze ostrzegają, że stosowanie aspiryny, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do wystąpienia krwotoków wewnętrznych i tym samym do sytuacji zagrożenia życia.

Istotnie powoduje ona rozrzedzenie krwi, stąd jej działanie zapobiegające udarom mózgu oraz zawałom serca. Jednak zespół naukowców z Oxfordu wykazał, że korzyści w kwestii zmniejszania ryzyka nowotworów oraz przerzutów są znacznie wyższe od ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Jak aspiryna chroni przed nowotworami?

Nie znany jest dokładny mechanizm jej działania na tej płaszczyźnie.

Opierając się na wiedzy medycznej pojawiają się następujące tezy:

  1. Aspiryna przeciwdziała nadmiernie szybkiemu zlepianiu się płytek krwi i tym samym sprawia, że komórkom nowotworowym jest zdecydowanie trudniej przemieszczać się po całym organizmie.
  2. Aspiryna wspomaga leczenie uszkodzeń DNA.
  3. Aspiryna działa pobudzająco na procesy samozniszczenia komórek, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie, dzięki czemu blokuje rozwój raka na wczesnym etapie.

Aspiryna korzyści i ryzyko

Regularne zażywanie aspiryny może nieść za sobą szereg korzyści, np. ochronić nas przed zawałem serca, udarem mózgu czy też zachorowaniem na jeden ze złośliwych odmian nowotworów. Jednak istnieją również szeroko opisywane skutki uboczne wynikające z jej wykorzystania.

Obecnie nie jest ona rekomendowana do powszechnego stosowania prewencyjnego. Osoby, które rozważają, będąc w średnim lub podeszłym wieku rozpoczęcie jej przyjmowania powinny kwestię tę przedyskutować szczegółowo ze swoim lekarzem rodzinnym, który weźmie pod uwagę wszelkie schorzenia na jakie cierpimy oraz leki jakie przyjmujemy i określi czy stosowanie tego leku będzie dla nas bezpieczne.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.