Czy infekcje wirusowe mogą przyczyniać się do rozwoju schorzeń onkologicznych?

Schorzenia onkologiczne bywają nazywane plagą naszych czasów. Takiemu określeniu trudno się dziwić, gdyż tego rodzaju dolegliwości jest wokół nas coraz więcej, stykamy się z nimi na co dzień lub po prostu w najbliższym otoczeniu.

Liczne, prowadzone na przestrzeni lat badania uwidoczniły, jak wiele czynników, których uniknąć nie możemy, wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu. Powinniśmy mieć na uwadze czynniki chemiczne, biologiczne, immunologiczne, fizyczne, jak również dziedziczne.

W tym gąszczu elementów mogących wywołać raka często zapominamy o infekcjach wirusowych, które są dla nas bardzo groźne i zwiększają ryzyko onkologiczne. Zależność taka została potwierdzona badaniami naukowymi.

Co wiemy o wirusach?

Wirusy mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Na skutek ich oddziaływania dochodzi do rozwoju określonej choroby. Jednak co może znacznie silniej niepokoić, to właśnie wirus odpowiada za nasilenie schorzenia, poziom jego złożoności, czas trwania czy ewentualne powikłania.

Prowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że w przypadku części pacjentów, występowanie nawet dużej ilości schorzeń o podłożu wirusowym, nie przynosi negatywnych skutków. Jednocześnie u drugiej grupie, takie infekcje mogą prowadzić do następstw wręcz drastycznych, w tym również schorzeń nowotworowych.

Współczesna medycyna zna liczne schorzenia, które wywołane są przez drobnoustroje i jak zaznaczają specjaliści, w każdym przypadku ich leczenie wyróżnia się wyjątkowo trudnym przebiegiem oraz stanowią istotne zagrożenie dla życia pacjenta.

Wyróżniamy następujące wirusy, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów:

  1. Wirus Papilloma – jego oddziaływanie może silnie podwyższyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, prącia lub sromu. Zgodnie z najnowszymi publikacjami zakażenie HPV-16 może również prowadzić do rozwoju raka odbytu.
  2. Wirus Epstaina-Barr – badacze oraz lekarze dość powszechnie zwracają uwagę na jego związek z nowotworowymi jamy nosowo-gardłowej, ustnej czy chłoniakiem Burkitta.
  3. Wirus T-limfocytotropowy – przeprowadzone badania naukowe udowodniły jego związek z rozwojem białaczki, wywodzącej się z limfocytów T u osób dorosłych.
  4. Wirus Hepatitis B oraz C – udowodniono ich oddziaływanie na rozwój nowotworów w obrębie wątroby. Do wystąpienia raka w tym narządzie dochodzi najczęściej na podłożu przewlekłego stanu zapalnego. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób onkologicznych na świecie.
  5. Helicobacter pylori – u wielu ludzi występuje w przewodzie pokarmowym, przez co powoduje występowanie stanów zapalnych w obrębie jego poszczególnych odcinków. Najczęściej wykrywany jest w błonie śluzowej żołądka, bywa, że również w przełyku oraz dwunastnicy. Zajęcie przez te drobnoustroje błony śluzowej żołądka skutkuje rozwinięciem się przewlekłego stanu zapalnego żołądka, następnie zmian o charakterze zwyrodnieniowym w nabłonku oraz ogniska metaplazji jelitowej.

Pacjenci powinni być świadomi, że liczne infekcje wirusowe, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u nich schorzenia onkologicznego. Wzmoże to czujność w wykrywaniu tego rodzaju schorzeń i pozwoli na wcześniejsze wdrożenie leczenia, które zdecydowanie poprawia rokowania.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.