Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może powodować rozwój raka?

Od stosunkowo niedługiego czasu nieustannie rośnie zainteresowanie tabletkami antykoncepcyjnymi oraz innymi formami antykoncepcji hormonalnej.

W Polsce mamy możliwość korzystania z pigułek, plastrów, wstrzyknięć lub specjalnych wkładek, które stanowią połączenie klasycznej spirali i hormonów, miejscowo uwalnianych we wnętrzu macicy.

Badania kobiet stosujących hormony

Wszelkie badania dotyczące wpływu antykoncepcji hormonalnej na rozwój nowotworów pozostają obecnie dość niejasne.

Nie mamy więc całkowitej pewności, że jest ona czynnikiem przyczynowym niektórych nowotworów. Wynika to z tego iż obecnie istnieje niewielka ilość starszych kobiet, które w wieku rozrodczym stosowały tę formę zapobiegania ciąży, gdyż nie była ona dawniej powszechna.

Nie istnieje odpowiednio duża grupa Pań, która umożliwiłaby przeprowadzenie rzetelnych badań, a dodatkowo nie istnieje obecnie grupa, która dostatecznie długo stosowałaby taką metodę aby można było w pełni potwierdzić jej związek z niektórymi nowotworami.

Rak a stosowanie hormonów

Niektóre wyniki badań i przypuszczenia specjalistów wskazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów jak raj szyjki macicy czy rak piersi.

Natomiast pojawiają się dowody, że jednocześnie mogą ograniczać groźbę wystąpienia raka jajników czy raka błony śluzowej macicy. Istnieje jednocześnie teoria, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na spadek zagrożenia rakiem jelita grubego, okrężnicy i odbytnicy.

Czy można bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną?

Lekarze i badacze są podzieleni. Nieustannie prowadzą nadzór nad bezpieczeństwem i całościowym działaniem wprowadzanych na rynek środków antykoncepcyjnych. Jednakże z uwagi na fakt, iż ich stosowanie jest nadal dość nowym zjawiskiem, nie posiadamy wyników badań długofalowych.

Nie wiemy jak zareaguje kobiecy organizm na stosowanie ich przez 10,20 czy 30 lat. Pomimo występowania zagrożenia wiele pań decyduję się właśnie na taką formę antykoncepcji z uwagi na jej wysoki poziom skuteczności oraz wygodę.

Osoby już chorujące na nowotwór często są pouczane przez lekarza, iż jeśli uprawiają sex to w trakcie leczenia powinny stosować jak najskuteczniejsze zabezpieczenie przeciw ciąży.

Wystąpienie takiego stanu u kobiety leczonej na raka może skutkować koniecznością wstrzymania postępowania terapeutycznego do czasu porodu lub poronieniem. Wówczas dość powszechnie zaleca się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.