Tabaka a rak – czy powoduje nowotwory i jest bezpieczna?

Można zauważyć, iż na świecie rosnącą popularnością cieszy się zarówno tabaka jak i inne formy tytoniu, których stosowanie nie ma związku z wytwarzaniem dymu. Powszechnie są one bowiem uznawane przez społeczeństwo za mniej szkodliwe i nie powodujące zwiększonego ryzyka onkologicznego. Najczęściej uznajemy je za używkę bezpieczną, czy jednak istotnie tak jest?

Badania naukowe

Zarówno w tabace jak i innych „nie dymiących” formach tytoniu występuje NNN czyli nitrozonornikotyna. Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych, w Minneapolis, na Uniwersytecie Minesoty Silvia Balbo wspólnie z zespołem przeprowadziła szereg badań na szczurach. Wykorzystano w nich dwie formy związku chemicznego NNN.

Wyniki testów zaprezentowano na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem. Badania wykazały, że u wszystkich szczurów, którym podawana była S-nitrozonornikotyna wystąpiło zachorowanie na nowotwór w obrębie jamy ustnej lub przełyku. Pośród szczurów, które zostały poddane działaniu drugiej odmiany tej substancji wystąpiło nieco mniej zachorowań na co najmniej jedną odmianę nowotworu.

Wnioski – tabaka powoduje raka

Na podstawie wyników badań stwierdzono, że substancja NNN, która występuje w tabace oraz innych formach tytoniu, które nie powodują pojawiania się dymu może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory, w szczególności na raka jamy ustnej oraz przełyku.

Naukowcy wystosowali apel o zmniejszenia stężenia tej substancji w tabace oraz innych ogólnodostępnych formach tytoniu.

Tabaka a rak – czy powoduje nowotwory i jest bezpieczna?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.