Diagnostyka stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet na całym świecie. Niestety liczba odnotowanych zachorowań z miesiąca na miesiąc się powiększa. Zgodnie z ostatnimi danymi statystycznymi, w Polsce każdego roku o chorobie dowiaduje się ponad trzy tysiące pacjentek. Wczesne postawienie trafnej diagnozy daje duże szanse na pełen powrót do zdrowia. Jak zatem rozpoznać raka szyjki macicy? Jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej?

Rak szyjki macicy – objawy

Pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy, potocznie określany mianem raka szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium cechuje się dużą skutecznością zastosowanego leczenia. Największą liczbą chorych, stanowią pacjentki w wieku od 45 do 55 lat. Ze względu na bezobjawowy przebieg stanu przednowotworowego rak szyjki macicy jest niezwykle trudny do zdiagnozowania. Pierwszym niepokojącym symptomem, który powinien zwrócić naszą uwagę są krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz obfite menstruacje. Innymi objawami raka szyjki macicy są m.in.: obfite upławy, nawracający ból w podbrzuszu, krwawienia występujące po odbyciu stosunku lub badaniu ginekologicznym, ból podczas współżycia. W momencie pojawienia się wyżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza (np. do Kliniki Babka Medica), celem wykonania szczegółowych badań diagnostycznych.

Diagnostyka raka szyjki macicy

W tym wypadku niezwykle ważną rolę odgrywa diagnostyka stanów przednowotworowych. Jednym z podstawowych badań, które pozwala na wykrycie wczesnych zmian przednowotworowych jest cytologia, która przez specjalistów uznawana jest za jedno z profilaktycznych badań diagnostycznych ratujących życie. Badanie polega na pobraniu komórek nabłonka z szyjki macicy, przy pomocy specjalnej szczoteczki, które następnie poddawane są mikroskopowej ocenie. Wynik przeprowadzonej cytologii potwierdzi ewentualną obecność komórek przedrakowych lub rakowych. W przypadku stwierdzenia stanów przednowotworowych dalszym etapem diagnostyki jest wykonanie wziernikowania szyjki macicy (kolonoskopii) oraz badania w kierunku wirusa HPV tzw. oznaczenie DNA HPV. Po określeniu klinicznego stopnia zaawansowania choroby lekarz onkolog ustala dalszy plan leczenia, co wymaga wykonania dodatkowych badań diagnostycznych takich jak: badanie węzłów chłonnych, kompleksowe badanie ginekologiczne, badanie RTG klatki piersiowej, podstawowe badania moczu oraz morfologię krwi.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.