Dieta antyrakowa – co jeść a czego nie?

Dieta – to jak odżywiamy się każdego kolejnego dnia, zostało uznane, na podstawie licznych badań przeprowadzonych przez uznanych naukowców i instytuty, za niezwykle ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej. Można stwierdzić, iż zawartość naszego talerza ma bezpośredni wpływ na nasze dalsze życie – podejmujemy decyzję czy jemy zdrowo i cieszymy się dobrą kondycją organizmu czy ryzykujemy wzrost ryzyka zachorowania.

Zgromadzona wiedza pozwala określić, iż aż 60-70% nowotworów można by powstrzymać spełniając jedynie dwa warunki – zaprzestanie palenia papierosów oraz wprowadzenie zdrowego odżywiania. Zgodnie z raportem Światowego Funduszu Badań nad rakiem aż 40% chorób nowotworowych w ogóle by się nie rozwinęło jeśli ludzie odżywialiby się zdrowo i spożywali odpowiednie produkty, które mają wpływ na rozwój m.in. chorób nowotworowych oraz gdyby pozbyli się otyłości.

Zasady diety antyrakowej

1. Czego nie jeść? – jedna z ważniejszych zasad skutecznej diety antynowotworowej to ograniczenie spożycia trzech składników: soli, cukru oraz tłuszczy.

2. Co jeść? – tu za niezwykle istotne należy uznać składniki, które znajdziemy w wielu produktach żywnościowych czyli witaminy A, C oraz E (karoten, kwas askorbinowy oraz tokoferol). Ważne są również pierwiastki – selen oraz magnez, gdyż wykazują działanie hamujące rozrost komórek nowotworowych. Wskazane powyżej witaminy oraz minerały są skuteczną bronią z walce z rakotwórczymi wolnymi rodnikami oraz nitrozaminami.

3. Warzywa i owoce jemy nawet kilka razy dziennie – w profilaktyce chorób nowotworowych sprawdzają się przede wszystkim te świeże i surowe, jednak możemy jeść również gotowane czy duszone. Osoby jedzące wysokie ilości warzyw i owoców aż o 39% rzadziej chorują na choroby nowotworowe w stosunku do osób jedzących tradycyjnie. Składniki w nich zawarte mogą skutecznie przeciwdziałać rozwojowi raka jelita grubego, trzustki, żołądka, pęcherza, piersi, płuc czy jamy ustnej. Znajdziemy w nich ogromne bogactwo cennych dla zdrowia składników mineralnych oraz witamin, ale również fitozwiązki (indole, flawonoidy, fenole), które zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych. Oto gdzie się znajdują:

  • Brokuły oraz warzywa im pokrewne – w ich składzie znajdują się indole. Dodatkowo występują w nich glukozyralany – w ludzkim organizmie dochodzi do ich przemiany w sulfolorany, które są skuteczne w starciu z rakiem jelita grubego czy płuc.
  • Pomidory – w ich składzie występuje likopen, który jest związkiem fenolowym. Dostarczanie do organizmu odpowiednich jego ilości może uchronić nas przed szkodliwych, rakotwórczym oddziaływaniem środowiska. Udowodniono, że mężczyźni, którzy spożywają minimum 10 pomidorów tygodniowo są aż o 45% mniej narażeni na zachorowanie na nowotwór prostaty.
  • Truskawki, winogrona, czereśnie – w tych owocach występuje kwas elaginowy, o silnym działaniu przeciwnowotworowym.
  • Owoce cytrusowe – znajdują się w nich flawonoidy antyrakowe oraz luteina.
  • Skórki owoców – znajduje się w nich rezweratrol, który działa hamująco na rozwój nowotworów. Składnik ten jest obecny również w czerwonym winie.
  • Inne warzywa i owoce – kalafior, kapusta, kalarepa, cebula, brukselka, czosnek, pietruszka – znajdziemy w nich bogactwo składników o działaniu przeciwnowotworowym takich jak : beta-karoten, witaminy C i E, które mają właściwości antyoksydacyjnie.

4. Ograniczenie ilości mięsa oraz tłuszczu w codziennych posiłkach – od dawna uznaje się dietę, w której występuje duża ilość tłuszczy pochodzenia zwierzęcego (nasyconych), za silnie sprzyjającą rozwojowi raka jelita grubego. Niektóre badania wskazują również iż może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory jajnika, prostaty czy piersi. Zdaniem badaczy wynika to z faktu, iż tłuszcze sprawiają że organizm jest mobilizowany to większego wytwarzania estrogenów. Nieustannie trwają dyskusje dotyczące wpływu mięsa oraz jego rodzaju na rozwój chorób nowotworowych. Pomimo braku całkowitej jednoznaczności dietetycy zalecają ograniczanie spożycia mięsa czerwonego (wołowiny) na rzecz chudego, białego mięsa – drobiu czy ryb. Ważny jest również sposób obróbki termicznej – niekorzystnie na rozwój nowotworu wpływa smażenie, przygotowywanie w wielokrotnie używanym tłuszczu, czy pieczone na węglu drzewnym. Idąc na zakupy warto wybierać cielęcinę, ryby, mięso indycze, polędwice wołowe. Zwróćmy również uwagę na tłuszcz- warto postawić na oliwę z oliwek. Zaś w kwestii nabiału decydować się na produkty niskotłuszczowe.

5. Jedzenie większej ilości skrobi – znajduje się ona w ziemniakach, płatkach z pełnych zbóż, makaronach, ryżu, owsie oraz roślinach strączkowych. Znajduje się w nich wysoka zawartość błonnika pokarmowego, który ułatwia pasaż pokarmu przez jelita, a co za tym idzie substancje mogące wywoływać nowotwory mają zdecydowanie krócej kontakt z ich ścianami.

6. Picie zdrowych napoi – przede wszystkim niegazowana woda mineralna powinna stać się naszym stałym kompanem. Jednak wskazane są również świeżo wyciskane soki owocowe oraz warzywne – w takich nie zaszła jeszcze przemiana azotanów w szkodliwe azotyny. Pośród soków warzywnych szczególnie wskazany jest ten ze świeżych buraków. Warto pić również zieloną herbatę i mieszanki ziołowe (głóg, pokrzywa, dzika róża).

7. Rezygnacja z alkoholu – picie piwa może zwiększać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Natomiast umiarkowane spożywanie czerwonego wina może działać na nas ochronnie.

8. Żywienie urozmaicone – w diecie antyrakowej nie chodzi o to aby skupić się na jednym składniku o takich właściwościach, jak np. buraki czy pomidory. Ważne jest łączenie w swoich codziennych posiłkach różnych składników, które w naszym organizmie będą współdziałać i kompleksowo chronić przed rozwojem nowotworu. Wybierajmy więc różne produkty.

9. Najzdrowsze są produkty sezonowe – warto wybierać te warzywa i owoce, które w danym okresie mogą zostać wyprodukowane w naszym kraju, np. w sezonie letnim – truskawki czy szparagi. Zawierają one wówczas znacznie mniej chemicznych substancji niż te sprowadzane z daleka. A ich dodatkowym plusem jest cena, która w czasie trwania sezonu jest niska.

10. Jedz kolorowo – to w owocach i warzywach znajduje się najwięcej cennych substancji działających antyrakowo. Warto zastosować zasadę aby, w każdym posiłku znalazły się przynajmniej trzy kolory i co najmniej połowę talerza zajmowały jarzyny.

11. Przyprawy – niewskazana jest sól, jednak można ją zastępować ziołami. Ważna informacją jest iż powinno się dodawać je do przygotowywanych potraw dopiero pod koniec gotowania aby nie straciły swoich cennych właściwości. Wybieraj szczypiorek, pietruszkę, oregano, bazylię czy rozmaryn – eksperymentuj. Warto również wypróbować bardziej orientalne przyprawy jak imbir czy kurkuma.

12. Wybór produktów – wielu z nas decydując się na zakup mięsa czy warzyw lub owoców w sklepie kieruje się jedynie ich niemal idealnym wyglądem. W naturze jednak nic nie jest idealne i równiutkie. Warto zwrócić większą uwagę na zapach produktów i w miarę możliwości dokonywać zakupów z okolicznych ekologicznych gospodarstw.

13. Gotowe produkty – produkty spożywcze które kupujemy już w gotowej formie są najczęściej wysoce przetworzone i zawierają szereg szkodliwych składników. Warto komponować więc swoje posiłki ze zdrowych półproduktów lub decydować się jedynie na to co jest właściwie oznakowane i skład nie wzbudza najmniejszych wątpliwości.

14. Dokładnie myj owoce i warzywa lub usuwaj skórkę – z sałaty czy kapusty możemy usunąć zewnętrzne liście, obierając jabłko pozbawiamy się dużej ilości składników odżywczych i witamin. Płukanie nawet długotrwałe w wodzie nie spowoduje lepszego usunięcia pestycydów, gdyż są one rozpuszczane przez tłuszcze a nie przez wodę. Niektóre owoce można wyszczotkować.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. grzegorz mówi

    jestem po operacji raka żołądka wycieto mi 3/3 zołądka w szpitalu w bellawue hospital ny lekarz który mnie operował powiedział zebym jadł wszystko i tak robię mineło juz dwa lata i jest o.k ,czasami przedobrze z jedzeniem bo kocham golonke i tatara ale poodbija mi się troszke i to sygnał ze przesadziłem z jedzeniem grunt to wierzyc ze ma się po co i dla kogo żyć

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.