Dieta makrobiotyczna a rak – na czym polega?

Makrobiotyka, to pojęcie oznaczające coś znacznie szerszego niż sama dieta. Jest to filozofia i sposób życia wywodzący się z wschodnich tradycji, mówiący o przenikających się siłach yin oraz Yang.

Zgodnie z nowszymi badaniami ma ona pozytywny wpływ na osoby chorujące na nowotwory oraz na profilaktykę tych schorzeń. Wynika to z faktu, iż zarówno dieta antyrakowa jak i makrobiotyczna wykluczają spożycie tłuszczy zwierzęcych, a oparte są na jedzeniu produktów pełnoziarnistych, fasoli, warzyw, warzyw morskich.

Podstawowe zasady i skład diety makrobiotycznej

 1. Dieta makrobiotyczna z założenia jest oparta przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego.
 2. 50-60% jadłospisu diety makrobiotycznej stanowią produkty pełnoziarniste – jęczmień, brązowy ryż, kasza, owies, pszenica, kukurydza, gryka.
 3. 25-30% jadłospisu diety makrobiotycznej stanowią warzywa – przede wszystkim te bogate w błonnik.
 4. 5-10% jadłospisu diety makrobiotycznej stanowią zupy przygotowane z warzyw, warzyw morskich, ziaren i fasoli.
 5. Wszystkie warzywa jakie spożywamy powinny pochodzić z ekologicznych upraw, gdzie nie stosuje się jakichkolwiek Śródków ochrony roślin czy upraw modyfikowanych genetycznie.
 6. Pośród produktów diety makrobiotycznej znajdują się przede wszystkim takie redukujące ryzyko choroby nowotworowej. Przykładem może być zupa miso, która przygotowywana jest ze sfermentowanych ziaren soi, płatków zbożowych oraz soli morskiej – jej codzienne spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju raka żołądka. Również wysoce wskazane w diecie antynowotworowej są wszelkiego rodzaju morskie warzywa czyli nic innego jak różne rodzaje wodorostów, pomagają one w leczeniu guzów nowotworowych oraz uniemożliwiają wchłanianie się substancji radioaktywnych. Poza tym w diecie makrobiotycznej ważne miejsce zajmują takie składniki jak : kalafior, brokuły, kapusta, brukselka czy rzepa, które są uznane za swoje właściwości przeciwnowotworowe.

Czego nie wolno jeść na diecie makrobiotycznej?

 • Żywność przetworzona,
 • Silnie słone potrawy,
 • Unikać należy żywności, która zawiera środki chemiczne,
 • Soków owocowych,
 • Tłustych pokarmów pochodzenia zwierzęcego (drób, mięso, jajka, przetwory mleczne),
 • Owoce z puszki,
 • Kawa,
 • Mrożona żywność,
 • Sztuczne słodziki,
 • Komercyjne gatunki herbat.

Dieta makrobiotyczna wykazuje wysokie właściwości przeciwnowotworowe i sprawdza się w profilaktyce licznych chorób. Jednak jej zastosowanie nie stanowi lekarstwa i nie zastąpi konwencjonalnej terapii leczniczej.

Jeśli jednak zależy nam na wzmocnieniu organizmu i poprawie wyników leczenia warto zastosować się do jej zasad i potraktować ją jako wsparcie.

Dieta makrobiotyczna a rak – na czym polega?
Opinia

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.