Rak nerki a dieta – co i jak jeść?

Nowotwór nerki nie posiada ścisłych zaleceń żywieniowych, które różniłyby się w znaczący sposób od tego jak jeść powinni wszyscy pacjenci onkologiczni.

Zastosowanie znajdują podstawowe zasady żywienia przy raku.

1. Picie zwiększonej ilości wody – to jedyne dodatkowe zalecenie dla pacjentów, u których w wyniku choroby nowotworowej usunięto jedną nerkę wraz z guzem. Jedna nerka inaczej gospodaruje posiadanymi zasobami płynów i rozpuszcza toksyny, które musi usunąć w znacznie większej ilości wody, a co za tym idzie konieczne jest uzupełnienie niedoborów płynów.

2. Zbilansowana, indywidualna dieta – żywienie w chorobie nowotworowej, w tym w raku nerki powinno być odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego chorego oraz do stopnia zaawansowania choroby. Najlepiej jeśli jadłospis zostanie przygotowany przez dietetyka klinicznego. Konieczne jest uwzględnienie w nim produktów należących do wszystkich grup – warzyw, owoców, gotowanych mięs, ryb, tłuszczy oraz kasz. Dieta powinna być wysokoenergetyczna, zawierać dużo białka i kwasów tłuszczowych Omega-3, jednak jednocześnie powinna być uboga w błonnik pokarmowy.

3. Każdego dnia powinno się spożywać od 5 do 8 mniejszych posiłków. Porcje nie powinny być nadmiernie duże, wówczas choremu łatwiej je zjeść.

4. Warzywa powinny być dostarczane w dużych ilościach, gdyż zawierają cenne przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

5. Jeśli jest taka konieczność dieta powinna zostać zmieniona na formę „papek” lub płynną można ją uzupełnić Nutridrinkami, które pomogą poczuć się lepiej i zaakceptować konieczność wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych.

6. Żywność powinna być przygotowywana poprzez gotowanie na parze, w wodzie lub pieczenie w folii, obróbka termiczna z zastosowaniem tłuszczu i smażenia nie jest wskazana.

7. Konieczne jest zrezygnowanie z palenia papierosów i picia alkoholu.

8. Niewskazane jest spożywanie dużych ilości soli oraz cukru.

9. Z diety wykluczone powinny zostać składniki których chory nie toleruje – może to być determinowane indywidualnie.

Rak nerki a dieta – co i jak jeść?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.