Rak żołądka a dieta – co jeść a czego nie?

Rak żołądka stanowi jedną z silniej śmiertelnych chorób nowotworowych. Dzieje się tak ponieważ jest on najczęściej diagnozowany dopiero w późnym stadium zaawansowania, gdy postępowanie terapeutyczne jest utrudnione i nie ma możliwości uratowania życia chorego. Ważne powinny więc być dla nas elementy, które składają się na zwiększone ryzyko rozwoju choroby.

Pośród nich niezwykle istotną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, jednak nie bez znaczenia pozostają dieta oraz styl życia.

Wśród czynników predysponujących do rozwoju raka żołądka wymienia się m.in. wysoką ilość soli w diecie, duże ilości alkoholu, częste jedzenie żywności z grilla lub mocno tłustej i przetworzonej.

Jak jeść przy raku żołądka?

Dieta w przypadku zachorowania na nowotwór żołądka nie różni się znacznie od zaleceń żywieniowych w przypadku innych chorób nowotworowych. Jej podstawową zasadą powinna być wysoka kaloryczność oraz odżywczość spożywanych dań. Jednakże każdy przypadek powinien zostać indywidualnie skonsultowany z dietetykiem klinicznym i/lub lekarzem onkologiem, gdyż sposób żywienia będzie zależał również od stopnia zaawansowania choroby oraz objawów i indywidualnego stanu chorego.

1. Za najważniejsze uznać należy odpowiednie dopasowanie diety do chorego i jej zbilansowanie – wprowadzenie różnorodności składników. Codziennie powinny być spożywane produkty ze wszystkich grup – warzywa, owoce, mięsa, ryby, tłuszcze oraz kasze.

2. Ilość warzyw w diecie powinna być duża, z uwagi na fakt, iż są one doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Oznacza to że hamują rozwój chorób nowotworowych, mogą również zapobiegać ich powstawaniu.

3. Posiłki powinno się podzielić na mniejsze i każdego dnia spożywać minimalnie 5 porcji jednak mniejszych objętościowo. Maksymalnie można podzielić swoje dania na 8 posiłków.

4. Chorzy na nowotwór żołądka bardzo często wymagają podawania warzyw oraz owoców w postaci puree, lub całkowitego przejścia na dietę składającą się z „papek’ bądź płynną.

5. W diecie powinny występować niskie ilości błonnika pokarmowego. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z warzyw i owoców. Wręcz przeciwnie ich spożycie powinno być wysokie, jednak zawsze obierajmy je ze skórki lub spożywajmy w formie gotowanej lub przetartej.

6. W diecie przy nowotworze żołądka powinny znajdować się wysokie ilości białka oraz kwasów tłuszczowych Omega-3, tak więc silnie wskazane jest spożywanie ryb morskich, najlepiej w formie gotowanej w wodzie, na parze lub pieczonych w folii.

7. Jeśli to możliwe kupujmy młode i delikatne warzywa. Konieczne jest również usunięcie pestek oraz skórek.

8. Niewskazane jest również jedzenie warzyw, które zawierają dużo włókna, takich jak seler czy kapusta – jeśli jednak pacjent dobrze czuje się po ich spożyciu nie ma przeciwwskazań.

9. Ważne jest wykluczenie z jadłospisu takich składników, które są przez chorego źle tolerowane. Dieta nie powinna opierać się na bezwzględnych nakazach i zakazach, gdyż żywienie chorego z nowotworem żołądka i tak jest utrudnione. Z tego powodu tak istotne jest indywidualne dobieranie składników diety.

10. Rezygnacja z alkoholu, papierosów.

11. Jedzenie powinno być przygotowywane poprzez gotowanie w wodzie, na parze lub pieczenie w folii. Zakazane jest spożywanie dań z grilla.

12. Zakazane jest spożywanie potraw pikantnych lub obficie przyprawionych, koniecznie jest zrezygnowanie lub znacznie ograniczenie spożycia soli. Swoje dania najlepiej doprawiać naturalnymi przyprawami korzennymi i/lub ziołowymi o łagodnym smaku.

13. Aby zaakceptowanie diety było łatwiejsze w czasie pogorszenia się stanu chory może sięgnąć po specjalistyczne napoje odżywcze, np. Nutridrinki, które mogą znacząco wspomóc poprawę samopoczucia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.