Do jakich skutków może doprowadzić niedożywienie?

Niedożywienie to nie tylko puste słowo i niewystarczająca masa ciała. To liczne zmiany w funkcjonowaniu organizmu człowieka, a także gorsze radzenie sobie z chorobą, wolniejsza rekonwalescencja i mniej energii do życia. Problem ten dotyka ponad 60% osób po przebytym udarze mózgu. Dowiedz się, jakie są konsekwencje niedożywienia i jak pomóc sobie lub podopiecznemu.

Konsekwencje niedożywienia po udarze mózgu

Niedożywienie skutki ma liczniejsze niż wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Jego konsekwencje to między innymi zwiększona ilość infekcji, tendencja do powstawania odleżyn, opóźnienie procesu rehabilitacji i wydłużenie pobytu w szpitalu.

Inne skutki niedożywienia to niekorzystny wpływ na proces regeneracji tkanki mózgowej po przebytym niedokrwieniu, a tym samym związek z większym stopniem niepełnosprawności. Dodatkowo, u osób niedożywionych zmniejsza się aktywność życiowa i zwiększa się zależność od opiekunów.

Przekłada się to na niższą jakość życia i może być przyczyną złego samopoczucia, a nawet depresji. Ponadto w grupie chorych niedożywionych wzrasta też ogólna śmiertelność w wyniku udaru.

Dlaczego po udarze występuje niedożywienia?

Przyczyny niedożywienia po przebytym udarze mogą być bardzo liczne. Warto wiedzieć, że ok 20% chorych, już w chwili przyjęcia do szpitala jest niedożywionych. Wynika to z wcześniejszego nieprawidłowego sposobu żywienia, obecności innych chorób wpływających na stan zdrowia i odżywienia, a także w przypadku osób starszych ze zmian w strukturze ciała wynikających z wieku i częstego braku apetytu czy trudności z rozdrabnianiem pokarmów.

Dodatkowo, niedożywienie może pogłębić się lub rozwinąć podczas pobytu w szpitalu, m.in. ze względu na upośledzenie sprawności, trudności z przełykaniem pokarmów, tzw. dysfagię, czy zły stan psychiczny. Nie inaczej będzie po zakończeniu leczenia, jeśli utrzymują się trudności z przyjmowaniem posiłków i występują znaczne ograniczenia sprawności. Warto już podczas pobytu w szpitalu przedyskutować z lekarzem prowadzącym możliwość wprowadzenia wsparcia żywieniowego.

Jeśli to możliwe, mogą stanowić je doustne preparaty odżywcze (np. Resource 2.0 lub Resource Protein), które zostały stworzone tak, aby w niewielkiej objętości dostarczyć osobie zagrożonej niedożywieniem lub ze stwierdzonym niedożywieniem wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jeśli podawanie pokarmów drogą doustną nie jest możliwe lekarz prowadzący powinien zalecić żywienie dojelitowe z wykorzystaniem sztucznych dostępów do przewodu pokarmowego.

Jak rozpoznać niedożywienie?

„Niedożywienie objawy” – taką frazę często wpisujemy w wyszukiwarkę podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak je rozpoznać. To, co zawsze powinno zaniepokoić to nieplanowane chudnięcie, które możemy zauważyć u osoby po udarze. Jest to widoczne nie tylko na twarzy jak i ciele chorego, ale luźne zaczynają być dotychczas używane ubrania. To jednak nie jedyny objaw. Utracie masy ciała towarzyszy najczęściej osłabienie, apatia, pogłębiający się brak apetytu i spadek odporności. Jeśli mamy wątpliwości czy problem niedożywienia dotyczy nas lub podopiecznego zawsze skonsultujmy się z lekarzem, aby możliwie jak najszybciej zapobiec jego rozwojowi.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.