reddit first date hookup most popular hookup dating sites best sex apps for free fwb nsa hookup app best sex hookup apps uk

Elastografia – jak wyglądania badanie i kiedy się je wykonuje?

Elastografia stanowi nowe narzędzie diagnostyczne, wykorzystywane w rozpoznawaniu chorób nowotworowych. Obecnie jest to jedynie uzupełnienie już znanych metod. Badanie polega na sprawdzaniu właściwości mechanicznych czyli elastyczności tkanek z zastosowaniem ultradźwięków.

Jak wygląda badanie elastografii?

Przebieg badania można porównać do klasycznego USG, gdyż wykonuje się je z zastosowaniem tego samego aparatu. Jest on w odpowiedni sposób doposażony w dodatkowy przetwornik, który umieszczany jest w głowicy.

Podobnie jak w przypadku USG konieczne jest odsłonięcie badanej części ciała. Badanie znajduje zastosowanie m.in. w diagnozowaniu zmian w piersiach. Lekarz nakłada specjalny żel, który poprawia poślizg głowicy na skórze i zwiększa przewodzenie impulsów.

Różnica polega na tym, że w elastografii nie stosuje się jedynie dotykania skóry za pomocą głowicy urządzenia. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ucisku tkanek. Pozwala to na zarejestrowanie odbicia ultradźwięków i oszacowanie sprężystości poszczególnych miejsc na ciele.

Co daje nam wiedza o elastyczności w przypadku nowotworów?

Elastografię nazywa się inaczej palpacją przez obrazowanie. W przebiegu badania dowiadujemy się które części piersi są bardziej a które mniej elastyczne – z dużą dokładnością.

Komórki nowotworów złośliwych, w tym również nowotwór złośliwy sutka wyróżniają się znacznie mniejszą sprężystością niż otaczające tkanki.

Jak wygląda wynik badania?

Na monitorze i odpowiednich wydrukach, tak jak przy USG otrzymujemy kolorowe mapy tzw. elastogramy. Zakres barw na wyniku od czerwonej do niebieskiej stanowi informację o wzrastającej twardości badanych tkanek.

Znaczenie kolorów na wyniku:

  • Czerwony – tkanki są odpowiednio miękkie,
  • Zielony – tkanki o średnim stopniu twardości,
  • Niebieski – tkanki twarde.

Kolorowe elastogramy pojawiają się na monitorze w połączeniu z klasycznym obrazem USG co umożliwia lekarzowi przeprowadzenie dokładnej analizy badanych zmian i na podstawie zastosowania schematów porównawczych zakwalifikowanie jej do grup mniej lub silniej podejrzanych o charakter nowotworowy.

Zalety badania

Stanowi ono jedynie uzupełnienie klasycznej diagnostyki, jednak:

  • Umożliwia znalezienie zmian, które nie są zauważalne w czasie klasycznego badania ultrasonografem,
  • Daje możliwość uzyskania dużo precyzyjniejszego rozpoznania,
  • Pomaga również w precyzyjnym wskazaniu obszarów do pobrania materiału do badania mikroskopowego w czasie biopsji,
  • Stanowi ważny element w czasie wybierania miejsca do nakłucia w przypadku zmian wieloogniskowych.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.