Elektrochemioterapia – co to jest i kiedy się ją stosuje?

Elektrochemioterapia jest stosunkowo innowacyjną metodą leczenia nowotworów jednak wykorzystywana jest głównie jako zabieg o charakterze paliatywnym. Jej kluczowym zadaniem jest poprawa komfortu życia chorego i miejscowe usunięcie zmiany rakowej z miejsca, gdzie nie ma możliwości leczenia jej innymi metodami.

Korzyści dla chorych

Wielu chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej nie kwalifikuje się do radykalnych metod leczniczych pozwalających na uzyskanie pełnego wyleczenia.

Jednak zmiany rakowe w powłokach skórnych powodują dolegliwości bólowe, sprawiają kłopoty w czasie poruszania się, pojawiają się również owrzodzenia i krwawienia.

Dzięki zastosowaniu elektrochemioterapii specjalista niejako przejmuje miejscowo kontrole nad nowotworem i ma możliwość jego usunięcia.

Zabieg ma jednak charakter czysto paliatywny i tylko w niektórych przypadkach może skutkować wleczeniem.

Elektrochemioterapia w Polsce

Nie jest to zabieg refundowany. Istnieje możliwość jego przeprowadzenia we Wrocławiu.

A środki na niego pochodzą z funduszy szpitala. Ilość miejsc jest jednak ograniczona i obowiązuje kwalifikacja.

Doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów posiada również Centrum Onkologii w Warszawie.

Na czym polega i jak przebiega zabieg?

Zabieg elekrochemioterapii wykonuje się najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym. Pacjent otrzymuje lek chemioterapeutyczny – najpowszechniej bleomycyna.

Następnie za pomocą impulsów elektrycznych oddziałuje się miejscowo na zmianę w tkankach skórnych powodując wzrost siły działania leku w tej konkretnej lokalizacji.

Elektrochemioterapia może być powtarzana, może być wykonywana po wcześniejszych naświetlaniach radioterapeutycznych.

Jest to zabieg całkowicie bezpieczny gdyż leczenie odbywa się miejscowo i siła działania aparatury nie powoduje uszkodzenia tkanek w otoczeniu nowotworu, ani w innych partiach ciała chorego. Przeprowadzenie postępowania nie wiąże się również z wystąpieniem jakichkolwiek skutków ubocznych.

Jest to zabieg bezpieczny, komfortowy i dobrze tolerowany przez organizm. W przypadku niektórych nowotworów skóry, w tym czerniaka może stanowić ostatnią deskę ratunku pozwalająca na wyleczenie i zniszczenie komórek nowotworowych.

Elektrochemioterapia – co to jest i kiedy się ją stosuje?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.