Gdzie szukać pomocy psychologicznej dla osoby chorej na nowotwór?

Psychoonkologia stanowi stosunkowo nową dziedzinę nauki w psychologii. Jeszcze nieco ponad pół wieku temu lekarze skupiali się głównie na samej chorobie nowotworowej, cały proces leczenia pomijał potrzeby i oczekiwania pacjentów oraz ich bliskich.

Dopiero niedawno zauważone zostały zależności pomiędzy stanem fizycznym a psychicznym pacjentów onkologicznych i zaczęto podejmować również leczenie skupiające się na stronie emocjonalnej i psychicznej nowotworów.

Jak znaleźć psychoonkologa?

Przede wszystkim specjalista powinien mieć ukończone odpowiednie studia podyplomowe na kierunku psychoonkologii, po drugie posiadać certyfikat nadawany przez Towarzystwo Psychoonkologiczne. Dopiero gdy spełnia te warunki jest zdolny do pomocy osobom chorym na raka.

W znalezieniu psychoonkologa pomoże nam oficjalna strona towarzystwa, na której znajdziemy stosowny wykaz specjalistów, którzy służą swoją pomocą.

Przeważająca większość klinik i centrów onkologicznych posiada psychoonkologów w zespole medycznym, niektóre z nich jak np. w Warszawie Centrum Onkologii posiadają cały Zakład Psychoonkologiczny. Nie jest to jednak normą, a pacjenci onkologiczni nie mogą czekać na pomoc, zaś kolejki i oczekiwanie na przyjęcie zaczynają tworzyć swoistą barierę.

Pomoc specjalistów w dziedzinie psychoonkologii można również uzyskać za pośrednictwem licznych organizacji oraz fundacji. Niektóre z nich z uwagi na wymogi choroby pacjenta zgadzają się rozpocząć pomoc od wymiany korespondencji mailowej, rozmowy poprzez komunikator internetowy lub skype’a, w fazie testów pozostaje również specjalna platforma, która pozwoli chorym na zadawanie pytania specjalistom lub podjęcie rozmowy.

Nie bój się pytać i prosić

Większość pacjentów onkologicznych na różnych etapach choroby nie radzi sobie ze swoim stanem, zmianami i emocjami.

Dlatego nie bój się pytać lekarzy i pielęgniarki, pytać bliskich i poszukiwać specjalistycznej pomocy psychoonkologa. Ta dziedzina rozwija się właśnie z myślą o pacjentach z nowotworami.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.