Hipertermia miejscowa w onkologii

Jest metodą leczniczą polegającą na miejscowym podniesieniu temperatury tkanek do poziomu zabronionego immunologicznie. Stosowane są zakresy temperatur w zakresie 38-42 stopnie Celsjusza. Ta metoda lecznicza sprawdza się głównie w leczeniu onkologicznym. Najczęściej kojarzona jest z chemioterapią lub radioterapią.

Zalety hipertermii

  • Istnieje możliwość elastycznego dostosowania leczenia do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta,
  • Jest to nietoksyczny dla organizmu rodzaj leczenia,
  • Zastosowanie hipertermii podnosi komfort życia chorego,
  • Zastosowanie hipertermii wydłuża okres przeżycia chorego,
  • Można ją stosować nawet w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej,
  • Możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania we wszystkich rodzajach nowotworów (z wykluczeniem nowotworów krwi),
  • Ma działanie przeciwbólowe,
  • Podnosi pozytywne skutki leczenia za pomocą promieniowania jonizującego,
  • Zmniejsza dokuczliwe skutki uboczne chemioterapii oraz radioterapii,
  • Zmniejsza ryzyko pojawienia się przerzutów.

Właściwości lecznicze

Miejscowe podnoszenie temperatury ciała powinno się zawsze odbywać pod kontrolą lekarza, wówczas może wykazywać właściwości lecznicze. Metoda regionalnego podnoszenia temperatury ciała była opisywana jako sposób leczenia niektórych schorzeń już w antyku, następnie została odrzucona i powrócono do niej w XIX wieku.

W ostatnich latach metoda ta stała się silnie popularna w medycynie onkologicznej, głównie z uwagi na fakt, iż liczne badania i próby kliniczne pozwoli na udowodnienie skuteczności takiego leczenia.

Hipertermia jest metodą uznawaną za rodzaj medycyny alternatywnej, która w połączeniu z leczeniem konwencjonalnym może dawać dobre rezultaty i skutkować wyleczeniem i poprawą stanu wielu chorych.

Przebieg zabiegu

Zabieg miejscowy pochłania od 40 do 60 minut. Jeśli zaś przeprowadzana jest hipertermia całego ciała to potrzeba 3-4 godzin.

Przed każdą serią takiego leczenia pacjent musi zostać zakwalifikowany przez specjalistę. Wykonuje się serię dokładnych badań : pomiar pO2, EKG, EKG wysiłkowe, oznaczenie elektrolitów, oznaczenie enzymów sercowych, oznaczenie układu krzepnięcia krwi.

Cały zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie. Nad wszystkim czuwa pielęgniarka, zaś odpowiedni zakres temperatury ustalany jest przez lekarza.

Przez cały czas jego trwania pacjent przebywa pod nieprzerwaną kontrolą EKG, sprawdzane jest również tętno i ciśnienie krwi oraz utlenowienie krwi. Dodatkowo sonda temperaturowa stale monitoruje poziom temperatury ciała.

Ile zabiegów należy przeprowadzić?

Ich ilość jest ściśle zależna od ogólnego stanu pacjenta, oraz od rodzaju nowotworu, jak również od faktu czy przechodził on już leczenie z zastosowaniem chemioterapii i radioterapii.

Jeśli chory poddany ma być zabiegom miejscowym zaleca się wykonanie serii składającej się z 7-10 wizyt.

Jaki jest koszt hipertermii?

Koszt wykonania jednego, pojedynczego zabiegu hipertermii miejscowej plasuje się w cenach 600-700 zł, zaś hipertermii dotyczącej całego ciała w cenie ok. 1400 zł.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.