Hospicjum domowe – co warto wiedzieć?

Schemat działania hospicjum domowego opiera się na sprawowaniu opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi i ich bliskimi w domach. Rozwiązanie takie stosowane jest w zależności od rodzaju nowotworu i tego czy lekarz podejmie decyzję iż opieka nad danym pacjentem może być sprawowana w obrębie jego domu. Drugim elementem warunkującym jest wybór samego chorego i jego opiekunów oraz chęć do spędzenia ostatnich chwil życia pośród najbliższych.

Jak działa hospicjum domowe?

Ten rodzaj opieki paliatywnej opiera się na regularnych odwiedzinach lekarza oraz pielęgniarki w domu osoby nieuleczalnie chorej.

Zwykle zależnie od kontraktu z NFZ pielęgniarka przychodzi dwa razy na tydzień, lekarz zaś dwa razy na miesiąc.

Dodatkowo chorego odwiedza rehabilitant, pracownik socjalny oraz psycholog w zależności od indywidualnych potrzeb komunikowanych przez samego chorego jak i jego opiekunów.

Zakres działania hospicjum domowego

Można go określić mianem holistycznego. Brane są w niej bowiem pod uwagę wszystkie potrzeby pacjenta. Zarówno egzystencjalne, socjalne, psychologiczne jak i duchowe.

Wsparcie udzielane jest również najbliższym osoby umierającej. Personel medyczny uczy bliskich odpowiedniej opieki i pielęgnacji na osobą, która nie jest w stanie sama się o siebie zatroszczyć i leży w łóżku.

Osoby chore na schorzenia nieuleczalne, a szczególnie nowotwory w sposób szczególny doceniają możliwość wyboru takiego otoczenia i opieki. Dom rodzinny stanowi dla nich najczęściej idealne miejsce umierania, to tu czują się najspokojniejsi.

Zadania personelu hospicjum domowego

  1. Ustalanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz form leczenia – jeśli zachodzi taka potrzeba to w porozumieniu z lekarzem rodzinnym oraz pielęgniarką środowiskową.
  2. Edukacja najbliższych opiekunów w sprawach opiekuńczych oraz pielęgnacyjnych.
  3. Udzielanie całkowicie szczerych jednak wywarzonych i taktownych odpowiedzi na pytania i kwestie poruszane zarówno przez pacjenta jak i jego bliskich.
  4. Zapewnienie dostępu do sprzętu rehabilitacyjnego oraz ortopedycznego za pośrednictwem darmowej wypożyczalni.
  5. Wspieranie w dążeniu do uzyskania należnych świadczeń.

Personel hospicjum domowego świadczy usługi umierającym chorym 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

W sytuacji gdy dojdzie do nasilenia dolegliwości bólowych lub innych doznań somatycznych mogą oni sugerować przyjęcie na przyszpitalny oddział opieki paliatywnej lub do hospicjum stacjonarnego, gdzie otrzyma on szerzej zakrojoną pomoc w doskwierających dolegliwościach.

Jednakże ostateczna decyzja uzależniona jest w miarę możliwości zawsze od woli chorego.

W sytuacji gdy zajdzie potrzeba dodatkowej konsultacji z lekarzem, w innym czasie niż planowana wizyta chory i jego bliscy/ opiekunowie powinni mieć zapewnione telefony kontaktowe do odpowiednich osób, które pozostają do ich dyspozycji niezależnie od pory dnia lub nocy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.