Jak psychologiczne wsparcie wpływa na leczenie nowotworów?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową dotyczy nas wszystkich, naszych bliskich i przyjaciół. Jednak nie dopuszczamy do siebie tej możliwości. W momencie gdy słyszymy diagnozę doznajemy szoku, pojawia się wiele emocji i podstawowe, powtarzane wielokrotnie pytanie : „dlaczego to musiało spotkać akurat mnie?”.

Psychologia ważnym aspektem w onkologii

Pacjenci onkologiczni targani są przez rożne skraje emocje, z którymi niekiedy trudno im sobie samodzielnie poradzić.

Odpowiednio prowadzona terapia i możliwość korzystania ze wsparcia doświadczonego psychologa pomaga w znalezieniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, uporządkowaniu i nazwaniu swoich uczuć, jak również w pogodzeniu się z sytuacją, zaakceptowaniu jej i uzyskaniu pozytywnego nastawienia, które bezpośrednio oddziałuje na skuteczność leczenia.

W jaki sposób psychologia poprawia skuteczność leczenia?

Jeśli dominują w nas pozytywne i zdrowe emocje to można mówić o ich bezpośrednim oddziaływaniu na nasz układ immunologiczny. Wiele osób uważa, że nasze pozytywne nastawienie to połowa sukcesu w leczeniu tych ciężkich schorzeń.

Dochodzi do wysłania informacji o emocjach, które obecnie przeżywamy z limbicznego mózgu- są one przesyłane za pośrednictwem neuroprzekaźników, impulsów elektrycznych oraz hormonów.

Mechanizm działa w taki sposób, że informacje te trafiają bezpośrednio do tych lokalizacji w układzie odpornościowym, gdzie dochodzi do produkcji i dojrzewania limfocytów.

Natomiast na powierzchni każdego z nich usytuowane są receptory dla tych składników. Jest to bardziej medyczna strona wpływania emocji na proces naszego zdrowienia.

Czemu potrzebuje pomocy psychologa skoro nam raka?

Społecznie, mentalnie i podświadomie mamy zakorzenione, że rak to wyrok śmierci. Tak więc słysząc taką diagnozę to właśnie taka myśl pojawia się jako pierwsza.

Zaburza nam ona postrzeganie całej choroby, wywołuje negatywne emocje, które oddziałują zarówno na nas jak i na naszych bliskich.

Wiele nowotworów jest dla współczesnej medycyny chorobami przewlekłymi lub takimi, które można skutecznie wyleczyć. Istnieje za to mnóstwo znacznie groźniejszych schorzeń, których nie postrzegamy w taki sposób.

Pomoc psychologa, a najlepiej doświadczonego psychoonkologia wspiera nas od samego początku w uporządkowaniu myśli i emocji i znaleźć w sobie siłę i zapał do walki o zdrowie.

W późniejszym okresie natomiast wsparcie może okazać się konieczne w obliczu skutków ubocznych pojawiających się jako wynik chemioterapii i związanego z tym spadku poczucia własnej wartości.

Badania wykazały, że pacjenci, którzy nie chcą zgodzić się na wsparcie psychologiczne znacznie gorzej radzą sobie z chorobą.

Zdecydowanie częściej dochodzi u nich do rozwoju depresji, której leczenie jest konieczne jeszcze długo później.

Wychodzenie z choroby nowotworowej i dochodzenie do siebie i do pełni sił również zajmuje im zdecydowanie więcej czasu niż osobom, które pozwalają sobie pomóc i zdobywają pozytywne nastawienie i silną wiarę w wyleczenie.

Psychoonkologia poprawia rokowania dla chorób nowotworowych więc powinna stanowić nieodłączny element terapeutyczny.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.