Jak umiera się na raka?

Dane statystyczne pokazują, iż w przypadku większości schorzeń onkologicznych chorzy nie umierają bezpośrednio na skutek samej zmiany nowotworowej ale w wyniku wyniszczenia i niedożywienia.

Bardzo często już w momencie kwalifikacji do systemowego leczenia czyli chemioterapii wielu pacjentów jest niedożywiona. Ci, którzy zgłaszają się po pomoc do dietetyków klinicznych zwykle robią to zbyt późno. Taki stan rzeczy często dyskwalifikuje dla różnych metod leczenia co w znacznym stopniu pogarsza rokowania.

Powolna i wyczerpująca

Na skutek wielu objawów związanych bezpośrednio z samą chorobą nowotworową jak i prowadzonego leczenia dochodzi to stopniowego ubytku masy ciała i wyniszczenia organizmu osoby chorej. Jeśli do śmierci dochodzi na skutek wyniszczenia organizmu można nazwać ją czasochłonną, wyczerpującą, pacjent zdaje się powoli, stopniowo znikać.

Nie mówimy tu jedynie o kwestii jego fizycznej obecności czy stopniowym spadku masy ciała, ale również zaniku świadomości i kontaktu. Osoba, którą znaliśmy ustępuje miejsca ogromnemu bólowi, cierpieniu i smutkowi.

Śmierć spowodowana guzem

Obecność guza nowotworowego również może doprowadzić do śmierci ale niejako pośrednio, gdyż wpłynie on na funkcjonowanie konkretnych narządów, a co za tym idzie upośledzi ich funkcje które najczęściej są nam niezbędne do życia.

Konsekwencją może być niewydolność jednego organu lub przy przerzutach niewydolność wielonarządowa.

Leczenie

Leczenie jakiemu poddajemy się gdy zapadniemy na nowotwór może przedłużyć życie, doprowadzić do całkowitego wyleczenia ale również wydłużyć agonie.

W przypadku licznych chorób nowotworowych stosowane formy leczenia potęgują w chorym i jego bliskich nadzieje na cud. Jednak w istocie sprawiają, ze wydłuża się czas ich cierpienia.

Pożegnanie

Umieranie na nowotwór jest charakterystyczne. Osoba chora stopniowo traci na wadze, jest wyraźnie wychudzona, brak jej sił, z czasem również na poruszanie się czy jedzenie.

Zostaje niejako przykuta do łóżka i w pełni zależna od swoich bliskich. Na kilka dni przed śmiercią najczęściej zdaje się silniej uspokoić i rozpoczyna pożegnania z najbliższymi niejako przeczuwając, że nadchodzi śmierć.

Jak umiera się na raka?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.