Jak wcześnie wykryć raka?

Wczesne wykrycie choroby nowotworowej w znaczący sposób podnosi szansę pacjentów na pełne wyleczenie i przeżycie. Pomimo tego wiele tego rodzaju schorzeń jest wykrywane stosunkowo późno, gdy rokowania są gorsze. Dzieje się tak ponieważ onkologiczna czujność pacjentów oraz lekarzy pozostaje na niskim poziomie. Każdy mylnie zakłada, że choroba na pewno nie dotyczy jego, a objawy które odczuwa spowodowane są jakimiś prowizorycznymi dolegliwościami.

Samobadania i badania profilaktyczne

Większy poziom społecznego otwarcia się na przeprowadzanie badań profilaktycznych oraz samobadania w zaciszu własnej łazienki, jak również większa czujność w stosunku do pojawiających się objawów i dolegliwości może skutkować znacznym zwiększeniem wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych.

Kwestia wykonywania regularnego samobadania jest uzależniona bezpośrednio od płci. Kobiety powinny raz w miesiącu, po menstruacji dokonywać badania swoich piersi.

Wśród dodatkowych działań wymienia się przede wszystkim skrupulatne obserwowanie swojego ciała i zgłaszanie się do lekarza z takimi dolegliwościami jaki nieregularne krwawienia czy krwawienia międzymiesiączkowe.

W przypadku mężczyzn samobadanie koncentruje się na jądrach oraz prostacie. Są to elementy ciała, które każdy z panów może dokładnie poznać w swoim ciele w czasie codziennego prysznica, co pozwoli mu na szybkie zauważenie najmniejszej zmiany i udanie się z nią do lekarza. Zwrócić uwagę należy na wszelkie bóle czy wydzielinę z cewki moczowej.

Jednak nowotwory jakie znamy nie zawsze są związane z naszą płcią. Mogą lokalizować się w niemal każdym organie czy części naszego ciała. Z tego prostego powodu powinniśmy dbać o siebie kompleksowo i dobrze znać całe swoje ciało alby w możliwie jak najkrótszym czasie rozpoznać każdą najmniejszą nieprawidłowość i udać się z nią do lekarza co pozwoli na wczesne rozpoczęcie ewentualnego leczenia.

Jakie badania profilaktyczne warto zrobić?

Przeprowadzanie badań profilaktycznych powinno mieć miejsce raz do roku. Są one niezwykle istotne. Proces rozwoju choroby nowotworowej zajmuje zwykle dość dużo czasu, a jeśli regularnie poddajemy się badaniom zyskujemy szansę na wykrycie raka w jego początkowym stadium i rosną nasze szansę na pełne wyleczenie.

  • Podstawowe badania laboratoryjne – zaliczamy do nich morfologię krwi, OB, cholesterol, poziom cukru oraz badanie ogólne moczu. Każdy z nas powinien je wykonywać raz na rok.
  • RTG klatki piersiowej – obecnie wykonuje się je kontrolnie w ramach medycyny pracy w dwuletnich odstępach czasu. Jednak osoby pracujące w warunkach szkodliwych lub palące papierosy powinny wykonywać je raz do roku. Pozwala m.in. na wykrycie wczesne raka płuc, a jeśli choroba nowotworowa rozwijała się bez naszej wiedzy w innej części ciała to RTG może uwidocznić przerzuty, dzięki badaniu powszechnie wykrywa się również chłoniaki i nowotwory śródpiersia.
  • Badanie ginekologiczne – każda kobieta powinna raz do roku odwiedzać lekarza ginekologa i wykonać badanie cytologiczne, które pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy lub nieprawidłowych komórek, które mogłyby przemienić się w nowotwór. Badanie cytologiczne wykonuje się raz do roku lub nawet częściej jeśli w poprzednim wyniku stwierdzono jakiekolwiek nieprawidłowości. Wykonanie USG dopochwowego pozwala na wykrycie raka jajnika. Dodatkowo lekarz może dokonać badania naszych piersi i w razie konieczności zlecić wykonanie badania USG lub Manmografii.
  • Badanie urologiczne – panowie powinni raz na rok odwiedzać urologa w celu zbadania jąder oraz prostaty. Dzięki temu mogą uniknąć rozwoju jednego z najpowszechniejszych męskich nowotworów sprzężonych z płcią.
  • Kolonoskopia – w coraz większej ilości zachodnich krajów staje się niezwykle powszechnym narzędziem diagnostycznym. W sytuacji gdy w rodzinie występowały nowotwory końcowego odcinka przewodu pokarmowego lub u pacjenta istnieją inne czynniki ryzyka powinna być ona przeprowadzana w sposób regularny. Jest mało inwazyjna, jedynie nieco nieprzyjemna dla pacjenta, a pozwala na postawienie dokładnej diagnozy.
  • Gastroskopia – jej dość duża inwazyjność i duży dyskomfort u większości pacjentów sprawia, że nie jest chętnie stosowaną metodą ani wykonywaną w regularnych odstępach czasu. Jeśli jednak dokuczają nam objawy ze strony górnej części układu pokarmowego warto poddać się badaniu i wykluczyć inwazyjne dolegliwości.
  • Markery nowotworowe z krwi – badania te wykonuje się jeśli zachodzi podejrzenie, ze w organizmie toczy się proces nowotworowy. Przed wykonaniem bardziej inwazyjnych badań można zbadać krew, np. antygen PSA (stosuje się go w monitorowaniu schorzeń prostaty), antygen CA-125 (jest mało specyficzny jednak pomaga w postawieniu diagnozy w przypadku raka jajnika).
  • USG – stanowi popularne i mało inwazyjne badanie, które można z powodzeniem wykorzystać we wstępnej diagnostyce licznych chorób nowotworowych. Pozwala ono na obejrzenie na monitorze całej struktury poszczególnych organów, które znajdują się w obrębie zasięgu urządzenia. Badanie wykonuje się w diagnostyce tarczycy, jamy brzusznej, narządów moczowo-płciowych czy piersi lub miednicy. Dzięki ultrasonografii możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie narządów oraz ustalenie przyczyn licznych schorzeń.
  • Mammografia – stanowi odmianę prześwietlenia rentgenowskiego. Kobiety pomiędzy 40 a 50 rokiem życia powinny przeprowadzać ją w dwuletnich odstępach czasu zaś te które przekroczyły próg 50 lat – raz do roku. Daje możliwość wczesnego wykrycia chorób w obrębie piersi. Kobiety, które wyczuły w obrębie swoich piersi niepokojące zmiany, guzki są kierowane na mammografię. Znajduje jednak zastosowanie jako badanie przesiewowe pozwalające na wykrycie zmiany rakowej we wczesnym stadium u kobiet, które nie zauważyły jakichkolwiek anomalii w swoich piersiach.
  • Uretroskopia – badanie endoskopowe pęcherza. Zasada jego wykonania jest taka sama jak w przypadku kolonoskopii, tylko instrument medyczny wprowadzany jest do pęcherza. Badanie pozwala również na pobranie wycinków tkanek w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego.
  • Kolposkopia – badanie endoskopowe pochwy.
  • Laryngoskopia – badanie endoskopowe krtani.
  • Bronchoskopia – badanie endoskopowe oskrzeli.
  • Tomografia komputerowa – badanie obrazowe wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest stosunkowo wysoka więc nie zaleca się częstego przeprowadzania badania. Jednak w razie podejrzenia jakiejkolwiek choroby czy nowotworu pozwala na uzyskanie precyzyjnego odwzorowania narządu na kliszy w wielu płaszczyznach i wykrycie zmian nawet wielkości kilku milimetrów.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.