Jak wesprzeć osobę chorą na raka w momencie agonii?

Bliska nam osoba choruje na nowotwór. Mimo nieustannej walki o zdrowie, o życie zarówno człowiek chory jak i jego bliscy starają się przygotować na pożegnanie. Z relacji osób obecnych przy śmierci wynika, że te ostatnie dni godziny życia można rozpoznać. Ciało zdaje się zupełnie inaczej wyglądać, zmienia się oddech, czasem następuje krótkotrwała poprawa. Wiele osób przestaje odczuwać strach godzi się ze swoim losem i się uspokaja.

Stan terminalny

Gdy ktoś bardzo nam bliski choruje na nowotwór złośliwy w zaawansowanej fazie doskonale zdajemy sobie sprawę, ze koniec, ostatnia rozmowa i pożegnanie są rzeczą nieuniknioną.

Wypieramy jednak tę myśl, gdyż w obliczu straty stajemy przed ogromnym emocjonalnym wyzwaniem i silnym bólem, który część z nas odczuwa niemal w sposób fizyczny.

Psycholog

Obecność psychologa w terminalnej fazie choroby nowotworowej sanowi istotny element zarówno dla chorego jak i dla jego bliskich. Warto zadbać o zapewnienie sobie takiego wsparcia.

Profesjonalista z pewnością pomoże nam uporać się ze stratą, wesprze w znalezieniu w sobie siły na pożegnanie i trwanie przy łóżku umierającego do końca. Choremu natomiast pomoże odejść w spokoju.

Bezsilność

Gdy widzimy, ze dla kogoś dla nas ważnego najbliższe dni będą tymi ostatnimi zdarza nam się dostrzegać własną bezsilność.

Zdajemy sobie sprawę z tego jakie były marzenia danego człowieka i że być może nie wszystkie udało się ziścić, a my nie możemy do tego doprowadzić i wywołać radości na kochanej twarzy.

Warto tu skupić się na tym co dla danej osoby było dobre, przypominać o spełnionych marzeniach i radościach. Wówczas my również dostrzeżemy pozytywne aspekty wartościowego życia.

Co zrobić, gdy chory zaczyna umierać?

Najwłaściwszym rozwiązaniem będzie spokój, dla osób wierzących wspólna modlitwa. Jednak chyba najistotniejsze jest aby po prostu „być”.

Gdy wiemy że najbliższe dni czy godziny będą tymi ostatnimi wspólnie spędzonymi poświęćmy swój czas i energię, pozostańmy przy łóżku bliskiej osoby do końca.

W ten sposób ofiarujemy swoją miłość, wsparcie i pomożemy odejść z tego świata. Pożegnamy się i wkrótce powrócimy do normalnego życia i codziennych obowiązków pozostawiając daną osobę w naszym sercu silnie zapamiętaną.

Jak wesprzeć osobę chorą na raka w momencie agonii?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.