Jak wybrać onkologa?

Usłyszenie diagnozy rak, może sprawić, że na chwilę lub na nieco dłuższy moment stracimy grunt pod nogami. Jednak pamiętajmy, ze wcześnie wykryta choroba daje duże szanse na wyleczenie, oraz że przy każdej diagnozie mamy prawo do walki o swoje życie i zachowanie go jak najdłużej to możliwe.

Diagnoza

Diagnozę choroby nowotworowej możemy usłyszeć na skutek przeprowadzonych badań od lekarzy różnych specjalności, jednak nie jest ona jeszcze wyrokiem. Nasza choroba wymaga dalszej diagnostyki i wdrożenia najwłaściwszego dla nas leczenia.

Onkolog

Gdy już wiemy, że mamy raka konieczne jest umówienie się na wizytę do onkologa i poddanie się leczeniu. U wielu najlepszych specjalistów czas oczekiwania na wizytę jest stosunkowo długi, co nie jest wskazane przy chorobach nowotworowych. Jeśli nasz lekarz rodzinny uzna, że istnieje konieczność natychmiastowego wdrożenia postępowania może nas skierować do szpitala, do którego w takich nagłych przypadkach powinniśmy zostać przyjęci i wówczas będziemy leczeni przez poradnię szpitalną.

Pakiet onkologiczny

Jest to założenie regulowane ustawą, którego zadaniem jest skrócenie oczekiwania pacjentów onkologicznych na diagnostykę, wizyty lekarskie i rozpoczęcie leczenia. Jego skuteczność uzależniona jest w dużej mierze od lokalizacji w jakiej mieszkamy i tego jakie są możliwości miejscowych placówek medycznych.

Wybór onkologa

Chcąc ratować swoje życie lekarzy szukamy po całym kraju jak i dalej. Z pewnością na wagę złota mogą być opinie innych pacjentów, znajdziemy je m.in. w sieci na różnorodnych portalach, warto jednak przyjrzeć się stosunkowi negatywnych do pozytywnych, gdyż niektóre serwisy dawały lekarzom możliwość kasowania nieprzychylnych komentarzy na swój temat.

Już po pierwszej wizycie samodzielnie ocenimy naszego onkologa. Pamiętajmy, że musi być to osoba, której zaufamy, której wiedza i doświadczenia mają służyć ratowaniu naszego życia. Jeśli nie będziemy w stanie zaufać lekarzowi warto poszukać innego, który pomoże nam przejść przez ten trudny czas.

W znalezieniu najlepszego onkologa mogą nam pomóc również różne stowarzyszenia osób chorych na raka, fundacje i inne organizacje. Liczne kontakty znajdziemy w sieci, możemy również zadzwonić na telefon zaufania.

Wybierając onkologa oraz placówkę medyczną, w której będziemy się leczyć warto również zwrócić uwagę na doświadczenie w leczeniu konkretnych schorzeń nowotworowych. Możliwe, że dana osoba do tej pory stykała się głównie z kilkoma rodzajami nowotworów i o tym który wystąpił u nas nie ma większego pojęcia. Warto wówczas poszukać kogoś kto będzie specjalizował się w danej dziedzinie onkologii.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.