Jak zadbać o czystą podłogę w szpitalu?

Istnieją takie miejsca, w których czystość podłogi ma ogromne znaczenie. Jednym z nich jest szpital, który z definicji ma ograniczać liczbę zachorowań, a nie – poprzez brudną podłogę – wpływać na lawinowy wzrost częstotliwości wystąpienia określonych chorób.

Są ośrodki, które doceniają wpływ nowatorskich metod czyszczenia podłóg wykorzystujące wielofunkcyjne, nowoczesne maszyny do mycia podłóg.

Dlaczego służba zdrowia docenia maszyny sprzątające?

Maszyna do mycia podłóg jest znacznie skuteczniejsza niż zwykły mop, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w ośrodkach służby zdrowia. Dlaczego?

1. Pieniądze, czyli koszty realne i koszty potencjalne

Teoretycznie zakup maszyny czyszczącej wiąże się z wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na pozór jest to dużo, co – biorąc pod uwagę sytuację w służbie zdrowia – nie zachęca do zakupów. Niemniej brak takiej maszyny (zwłaszcza w warunkach szpitalnych) to zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkich zachorowań Pacjentów.

Choć zabrzmi to ponuro, to jednak wiąże się to z ogromnymi kosztami, w skład których wchodzą wydatki procesowe i odszkodowawcze. Nawiasem mówiąc, oszczędności wynikające np. ze spadku zużycia detergentu, to przy tym nic.

maszyny myjące

2. Podłoga jako nosiciel zarazków

W szpitalach mamy do czynienia z różnymi pacjentami, którzy tym samym cierpią na różne (często zakaźne) choroby. Przemieszczanie ich z pokoju do pokoju wiąże się z ryzykiem pozostania na podłodze czynnika zakaźnego. Co więcej, chorzy pacjenci sami poruszają się po szpitalnych salach i korytarzach, zwiększając zasięg zakaźnego oddziaływania bakterii i wirusów.

Na marginesie, podłoga jest jednym z najbardziej groźnych nosicieli chorób, tuż po drodze powietrznej (kropelkowej). Nietrudno więc się domyślić, że skuteczne oczyszczenie podłogi powinno być dla ośrodków zdrowia priorytetem. Zwłaszcza że również w ten sposób mogą one walczyć ze wzrostem zachorowań w naszym kraju.

3. Mniej zagrożeń, mniej zachorowań

Częstym argumentem wytaczanym w ramach dyskusji z osobami stawiającymi na inwestycje w dezynfekcję, jest obecność w ośrodkach wielu bakterii, które są na nią odporne. Faktycznie, takie bakterie istnieją, aczkolwiek są one tylko jednym z wielu zagrożeń bakteriologicznych i wirusologicznych. Zdecydowana większość zagrożeń może być łatwo usunięta nawet za pomocą prostych środków, stosowanych w wielu gospodarstwach domowych.

Poza tym nie każdy ośrodek musi kupować od razu nowy sprzęt. Dla mniejszych oddziałów dobrym rozwiązaniem będzie np. używana maszyna do mycia podłóg, która oczywiście nie jest zbyt wyeksploatowana.

Podsumowanie

Oczywiście wybór odpowiedniej maszyny do mycia podłóg leży wyłącznie w gestii poszczególnych osób decyzyjnych. Niemniej, jest on czynnikiem, który realnie wpłynie na wzrost poziomu higieny w polskiej służbie zdrowia a co za tym idzie – istotnie zmniejszy koszty leczenia i wydatki z tym związane.

Sprawdź: 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.