Jak zapobiegać chorobom nowotworowym w późnym wieku?

Wraz z wiekiem znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób nowotworowych. Nie trzeba mieć studiów medycznych, aby zdać sobie z tego sprawę, gdyż kończąc określoną ilość lat, jesteśmy nieustannie zapraszani na regularne badania profilaktyczne, związane ze schorzeniami najpowszechniejszymi i najniebezpieczniejszymi.

Na ryzyko rozwoju nowotworu ma wpływ wiele czynników, w tym również to, w jaki sposób żyliśmy przez całe życie, jak o siebie dbaliśmy i na jakie czynniki kancerogenne byliśmy narażeni. Zwiększenie prewencji, w celu wczesnego wykrywania raka, zaleca się przede wszystkim osobom, które ukończyły 50 rok życia, ponieważ w tym okresie znacząco wzrastają nasze predyspozycje do zapadnięcia na groźne nowotwory.

Nie unikaj lekarza!

W wieku 50 lat większość z nas już dość dobrze poznała swój organizm i potrafi zauważyć wszelkie nieprawidłowości, jakie się w nim pojawiają. Ich obserwowanie i konsultowanie z lekarzem, plus ewentualne przeprowadzanie wnikliwych badań, jest jednym z istotniejszych elementów profilaktyki nowotworów u osób w późnym wieku. Pamiętajmy, że tutaj nadal obowiązuje zasada, że wczesne wykrycie schorzenia onkologicznego poprawia rokowania.

Dbaj o siebie za młodu!

Zdrowy tryb życia powinien być domeną już osób młodych. Mowa tu o diecie, ćwiczeniach, unikaniu czynników kancerogennych, takich jak dym papierosowy, alkohol, zanieczyszczenia chemiczne czy praca z substancjami o działaniu rakotwórczym. Szacunek dla organizmu za młodu pozwoli nam cieszyć się witalnością w późniejszym wieku.

Co robić, aby zapobiegać chorobom nowotworowym w późnym wieku?

Istnieją dwa podstawowe czynniki, o których nie powinniśmy zapominać przez całe nasze życie. Mogą one pomóc nam w zapobieżeniu rozwojowi chorób nowotworowych, ale nie tylko. Niezwykle istotne jest zachowanie umiarkowanego wysiłku fizycznego. Nie oznacza to absolutnie regularnych, wyczynowych treningów. Jednak codzienny intensywny spacer lub zapisanie się na zajęcia sportowe dla osób ze swojej grupy wiekowej, z pewnością doda nam witalności, a naszemu organizmowi pomoże uaktywnić układ odpornościowy i nie dopuści do rozwoju nowotworu.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest dieta. Powinna ona być odpowiednio zbilansowana dla potrzeb naszego organizmu. Wskazane jest oparcie jej w dużej mierze na produktach roślinnych, takich jak warzywa, ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych czy owoce. Ważne jest również ich pochodzenie. Najlepiej, jeśli pochodzą ze sprawdzonych i naprawdę ekologicznych upraw.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.