Jakie są przyczyny powstawania nowotworów czyli skąd się bierze rak?

Przyczyn nowotworów jak i samych ich rodzajów jest bardzo wiele. Niekiedy muszą one być rozpatrywane osobniczo czyli dla konkretnej osoby. Istnieje oczywiście szereg czynników, na które nie mamy wpływu i nie ma możliwości ich uniknięcia. Jednak jak powtarzają lekarze „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. Warto więc skoncentrować się na tych przyczynach nowotworów, które mogą być od nas zależne i spróbować wyeliminować je z naszego życia.

Jak wiele zależy od nas?

Według danych aż około 70% zachorowań na nowotwory spowodowana jest przez szkodliwe czynniki zewnętrze. Tak więc wzrost świadomości i usunięcie ich z naszego życia- w miarę możliwości pomoże nam w znaczącym zmniejszeniu ryzyka rozwoju choroby.

Co powoduje raka?

1. Palenie tytoniu

Zdecydowanie pośród zewnętrznych przyczyn nowotworów plasuje się na pierwszej lokacie. Podaje się, że palenie jest związane z 90% przypadków raków płuc, 80-90% raków krtani, jamy ustnej, gardła oraz przełyku. Jednocześnie powoduje około 30% przypadków nowotworów w obrębie trzustki i pęcherza moczowego. Obecnie palaczami są zarówno kobiety jak i mężczyźni więc proporcje zachorowań się wyrównały. Warto skończyć z szkodliwym nałogiem, gdyż po dwóch latach znacząco spada ryzyko rozwinięcia się choroby, a po upływie 15-20 lat znajduje się na identycznym poziomie jak u osób, które nigdy nie paliły.

2. Nadużywanie alkoholu

Z pewnością nie jest zdrowe i wpływa na pojawienie się licznych chorób. Jeśli chodzi o nowotwory to może zwiększać ryzyko wystąpienia raka gardła, krtani, jamy ustnej oraz przełyku. Jeśli jest łączony z tytoniem to powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi.

3. Niewłaściwa dieta

Specjaliści wskazują również na szkodliwe oddziaływanie niektórych składników żywieniowych. Nasza dieta powinna być zrównoważona, jak najmniej przetworzona. Warto również wiedzieć skąd pochodzi i w jakich warunkach była produkowana lub w przypadku warzyw i owoców gdzie rosły. Podaje się, że rakotwórcza jest sól kuchenna, niektóre tłuszcze, grillowana i przypalona żywność.

4. Wirusy

Wiele chorób wirusowych posiada udowodniony związek z niektórymi chorobami nowotworowymi. Przykładowo wirus zapalenia wątroby B i C może wywołać raka wątroby, zaś wirus brodawczaka ludzkiego HPV raka szyjki macicy u kobiet. Niektóre z nich ograniczyliśmy za pomocą specjalnych szczepionek, jednak w licznych przypadkach nosicielstwo nadal znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na groźnego raka.

5. Wziewne

Zarówno wdychanie dymu tytoniowego, spalin, pyłu azbestowego, produktów smoły pogazowej, oparów olejów mineralnych, sadzy, benzyny oraz ropy może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

6. Promieniowanie UV

Nadmierne opalanie się, niezależnie od tego czy wybieramy solarium czy słońce może silnie szkodzić naszej skórze. Rozwój czerniaka oraz raka podstawno komórkowego jest silnie związany z nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Należy więc ograniczyć opalanie szczególnie w godzinach najsilniejszego natężenia słońca, unikać solariów i stosować kremy z wysokimi filtrami wychodząc latem z domu.

7. Korzystanie z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych – akrylnitryl oraz chlorek winylu.

8. Przyczyny genetyczne

Z pewnością jest to przyczyna nowotworu, na którą sami nie mamy większego wpływu. Jednak jeśli wiemy, że w naszej rodzinie powszechnie zdarzały się zachorowania na raka warto z dużą skrupulatnością poddawać się badaniom przesiewowym aby w razie zachorowania został on wcześnie wykryty i możliwe było całkowite wyleczenie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.