Jakie są wczesne objawy raka?

Nowotwory są schorzeniem dość podstępnym, które określamy jako złośliwe właściwie głównie z uwagi na fakt iż niezwykle trudno je zauważyć i wykryć. Skutkiem tego jest późne diagnozowanie i co za tym idzie podejmowanie leczenia, które nie jest tak skuteczne. Czasem zastanawiamy się czy w naszym organizmie po cichu nie rozwija się proces nowotworowy, a my nie zauważamy jego kluczowych objawów.

Istnieje bardzo rozległy zespół objawów nazywanych rewelatorami nowotworowymi bądź zespołem paraneoplastycznym. Są to elementy, które w naszym organizmie powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i poddaniu się odpowiednim badaniom diagnostycznym. Na jakie więc symptomy koniecznie zwrócić uwagę?

Schorzenia, które mogą być wczesnym objawem nowotworu

  1. Zespoły niespecyficzne – utrzymująca się podwyższona temperatura ciała, anemie, świąd skóry, objawy skórne, spadki masy ciała, zaburzenia mięśniowo- szkieletowe, zaburzenia natury hormonalnej, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia nerkowe.
  2. Zapalenia mięśniowe i skórno- mięśniowe – zgodnie z danymi z badań u około 40% chorych z takimi chorobami stwierdzane jest również występowanie nowotworu. Mięśnie ulegają stopniowemu osłabieniu, chory odczuwa niemożność wchodzenia po schodach, podnoszenia do góry rąk w czasie codziennych czynności. Dodatkowo manifestować się mogą objawy skórne : zaczerwienienie skóry w obrębie szyi oraz dekoltu, fioletowy rumień wokół oczu, rumieniowe grudki na stawach kolan, łokci i rąk. Pośród najczęściej diagnozowanych nowotworów przy takich objawach wyróżniamy : płuca, szyjkę macicy, macicę, piersi, jajniki, żołądek, trzustkę, pęcherz moczowy, oraz wszelkie chłoniaki.
  3. Rogowacenie ciemne złośliwe – ciemne zmiany na skórze umiejscawiające się w fałdach na twarzy, szyi, w okolicy odbytu, w dolach pachowych oraz zgięciach pachowych. Są one ciemniejsze i bardziej szorstkie od zdrowej skóry co jest skutkiem jej nadmiernego rogowacenia. Czasem można zaobserwować również brodawki. Taki objaw występuje aż u 60% wszystkich chorych z rakiem żołądka. Może jednak również świadczyć o rozwoju nowotworu trzustki, wątroby, płuc, jajnika, piersi czy nerek, jak również pęcherza moczowego i innych nowotworów. Ciemne rogowacenie nie zawsze jednak świadczy o nowotworze może być również wrodzone u dzieci lub świadczyć o otyłości lub cukrzycy.
  4. Pemfigoid oraz pęcherzyca paraneoplastyczna – zarówno w przebiegu jednej jak i drugiej choroby w obrębie skóry rozwijają się pęcherze wypełnione treścią krwistą lub surowiczą bądź nadżerki. Są to najczęściej schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, jednak nawet kilkanaście procent przypadków posiada udowodniony związek z nowotworami złośliwymi . Jeśli mowa o pęcherzycy to najczęściej chłoniakami oraz białaczkami, zaś gdy mówimy o pemfigoidzie to żołądkiem, płucami, prostatą, jajnikami, macicą.
  5. Zespół Lesera- Trelata – to nic innego jak nagłe silne nagromadzenie się brodawek łojotokowych lub powiększenie się już istniejących. Najczęściej jest to sygnał o rozwoju nowotworu przewodu pokarmowego – żołądka, wątroby, jelita grubego, trzustki. Może również sugerować nowotwory piersi, płuc czy hematologiczne. Dolegliwości towarzyszy zwykle silny świąd w obrębie skóry.
  6. Zespół Cushinga – stanowi wynik zaburzeń hormonalnych, jednak w kilku procentach może również powodować wystąpienie schorzeń typowo nowotworowych.
  7. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i inne zakrzepice – to schorzenia, które zawsze powinny powodować wątpliwości u lekarzy i skłaniać do przeprowadzenia dokładniejszej, dodatkowej, dalszej diagnostyki, gdyż zwiększona krzepliwość krwi stanowi dość powszechny objaw wielu nowotworów. Często nawracające i wędrujące zapalenie żył może stanowić specyficzny objaw dla nowotworu trzustki, jednak może również być symptomem innego raka, np. płuc, przewodu pokarmowego, piersi i innych.
  8. Moczówka prosta – to schorzenie natury hormonalnej, które objawia się przede wszystkim zwiększonym wydalaniem moczu, który jest silnie rozcieńczony oraz nadmiernym pragnieniem. Najczęściej winowajcą okazuje się nowotwór oskrzela. Zdarzają się jednak również przypadki w obrębie prostaty, pęcherza moczowego lub też trzustki.
  9. Zespół rakowiaka – gwałtowne uderzenia gorąca, biegunki, zaczerwienienie skóry, skoki ciśnienia, wrażenie szybkiego bicia serca. Wynika o z produkowania przez komórki nowotworowe hormonu – serotoniny. Zdarza się również że ten hormon wytwarzany jest w raku trzustki, płuc czy żołądka.
  10. Zapalenie kłębuszków nerkowych – aż w 20% przypadków stanowi pierwszy objaw obecności nowotworu. Funkcje nerek zostają uszkodzone co prowadzi do ich niewydolności. Nadciśnienie, utrata biała, obrzęki, krwiste zabarwienie moczu, pieniący się mocz. Dolegliwości takie pojawiają się przy białaczkach, chłoniakach, czerniaku, raku płuc, nowotworach przewodu pokarmowego.
  11. Zespół Lamberta – Eatona – charakteryzuje się postępującym osłabieniem mięśni, ich znaczną męczliwością, zanikaniem odruchów mięśni, która obejmuje stopniowo coraz wyższe partie ciała. W konsekwencji może dojść również do zajęcia mięśni okoruchowych. Występuje sztywność mięśni i ich bóle. Wśród dodatkowych objawów wymienia się suchość w ustach oraz zaburzenia potencji. Tego rodzaju objawy u co najmniej połowy pacjentów świadczą o nowotworze, którym najczęściej jest rak płuca.

Nowotwory i ich wczesne objawy

A jakie, z pozoru nic nie znaczące objawy mogą świadczyć o rozwoju konkretnego nowotworu?

Jakich teoretycznie błahych dolegliwości nie powinniśmy bagatelizować?

Przeczytaj na co powinieneś zwrócić uwagę i jakiego raka mogą zwiastować konkretne objawy.

  1. Rak trzustki – bóle brzucha, spadek masy ciała, żółtaczka.
  2. Rak piersi – zmiany kształtu i koloru brodawki lub gruczołu piersiowego, wydzielina z brodawki, dający nieznaczne objawy bólowe lub bezbolesny guzek.
  3. Rak szyjki macicy – bóle w podbrzuszu, krwiste upławy, bolesne oddawanie moczu, bóle krzyża.
  4. Rak mózgu – narastające bóle głowy, chwiejny krok, nudności, niewyraźna mowa, niedowład.
  5. Rak trzonu macicy – bóle brzucha, krwawienia.
  6. Rak prostaty – częstomocz, bóle miednicy, bole w czasie mikcji, słabe i przerywane oddawanie moczu.
  7. Rak żołądka – spadek masy ciała, wymioty, ciągłe uczucie sytości, stolce w kolorze czarnym, krwawienia, niechęć do mięsa, wyczuwalny guz w nadbrzuszu, ból w nadbrzuszu.
  8. Rak płuca/ oskrzela/ tchawicy- suchy kaszel, trwający ponad miesiąc, duszność, nawracające zapalenia dróg oddechowych, bóle w klatce piersiowej, bóle w barku, świszczący oddech, częste zapalenia płuc, odpluwanie krwią.
  9. Rak jelita grubego oraz odbytnicy – spadek masy ciała, odczuwanie dyskomfortu w okolicy brzucha, krew w kale, stolec silnie czarnego koloru, zmiana rytmu wyróżnień, naprzemienne biegunki i zaparcia, stolce ze śluzem, uczucie niepełnego wypróżnienia, stolce ołówkowate.
  10. Rak jajnika – odczuwanie dyskomfortu w rejonie podbrzusza, powiększenie brzucha, nieprawidłowe krwawienia.
  11. Rak nerki – wyczuwalny guz, ból w boku lub w plecach, czasem wzrost ciśnienia krwi, krwiomocz.
  12. Rak pęcherza moczowego – parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu, ból, krwiomocz.
  13. Chłoniak – powiększenie węzłów chłonnych, które nie ustępuje po leceniu przez 2 tygodnie, spadek masy ciała, anemia, gorączka, nocne poty.
  14. Czerniak – zmiany barwy, kształtu, wielkości, krwawienie znamion lub brodawek.
  15. Białaczka – spadek masy ciała, anemia, częste krwawienia, częste infekcje, ogólne silne osłabienie.
  16. Rak przełyku – utrudnione przełykanie pokarmu, bóle przy przełykaniu, spadek masy ciała.
  17. Rak wątroby – spadek masy ciała, uczucie znużenia, osłabienia, powiększenie wątroby, bóle w nadbrzuszu, żółtaczka.
  18. Rak krtani – uczucie obecności guza w tchawicy, utrzymująca się powyżej miesiąca chrypka – częsty objaw u palaczy, krew w plwocinie.
  19. Rak jądra – jedno jądro wyraźnie powiększone w stosunku do drugiego, wyczuwalny guz w jądrze lub najądrze, w wielu przypadkach objawem towarzyszącym jest ginekomastia, często jako pierwszy objaw diagnozowane są przerzuty odległe do płuc, węzłów chłonnych i kręgosłupa.
  20. Mięsaki tkanek miękkich i kości – ból w konkretnym miejscu, obrzęk, wyczuwalny guz, zaburzenia w czuciu skórnym, mrowienie.
  21. Chłoniaki nieziarnicze i ziarnica złośliwa – nocne poty, gorączka, powiększone węzły chłonne, ogólny lub jedynie miejscowy świąd skóry, bóle w jamie brzusznej lub klatce piersiowej po spożyciu alkoholu, rozmaite dolegliwości lokalizujące się w obrębie jamy brzusznej.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.