Kapsaicyna w leczeniu raka

Kapsaicyna to substancja chemiczna odpowiedzialna za ostry smak papryki chilli. Jej czysta postać stanowi silną truciznę i zagrożenie dla skóry. Do niektórych produktów żywnościowych podawana jest w syntetycznej formie w celu uzyskania ostrzejszego smaku. Jej czystą postać należy dozować ostrożnie w niewielkich dawkach i specjalnej odzieży, rękawiczkach i goglach.

Kapsaicyna a nowotwory

Wydaje się to dość kontrowersyjne stwierdzić, że kapsaicyna może wyleczyć dowolny nowotwór. Jednak substancja ta dotychczas wykorzystywana była w medycynie w formie zewnętrznej np. jako plastry przeciwbólowe czy o działaniu rozgrzewającym.

Naukowcy z Anglii z Uniwersytetu Nottingham udowodnili w swoich badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, że jej wewnętrzne podawanie może leczyć nowotwory, gdyż chore zwierzęta zwalczały guzy. Wprowadzona do organizmu substancja lokalizowała komórki nowotworowe wiązała się z nimi powodując ich niszczenie.

Specjaliści twierdzą, że odpowiednie zastosowanie tej substancji może umożliwić zwalczenie dowolnej choroby nowotworowej.

Sceptycy

W przypadku wykorzystania tak naturalnych substancji i uzyskania z ich pomocą całkowitego wyleczenia choroby nowotworowej istnieje wielu sceptyków twierdzących iż podawane wyniki są pseudobadaniami i nie ma podstaw aby sądzić iż dana substancja naprawdę pomoże uporać się ze schorzeniem. Do tej pory opublikowane zostały jedynie wyniki badan na zwierzętach. Jednak należy przyznać że pozytywne testy kliniczne tej substancji stałyby się dużym przełomem jeśli udałoby się udowodnić jej skuteczność onkologiczną.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.