Lepsze efekty chemioterapii przy stosowaniu ścisłej diety

Onkologia to sfera nieustannych badań naukowców. Tutaj ciągle poszukuje się nowych rozwiązań i nadziei na wygranie walki z chorobami nowotworowymi. Jak udowadniają niektóre badania, skuteczność leczenia można zwiększać poprzez stosowanie iście banalnych procedur.

Science Translational Medicine przeprowadziło badania na myszach laboratoryjnych, które wykazały nieznaną dotąd zależność, pomiędzy spożywaniem posiłków a poziomem skuteczności chemioterapii. Stosowanie tej metody terapeutycznej na czczo spowodowało spowolnienie wzrostu oraz rozprzestrzeniania się zmian nowotworowych.

Profesor Valter Longo z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, zajmujący się gerontologią nauk biologicznych, uznał, że wykazano, iż chemioterapia jest zdecydowanie skuteczniejsza, gdy stosuje się ją na czczo, niżeli po spożyciu posiłku.

Zgodnie z opublikowanymi wynikami badań, zastosowanie tego niewielkiego niuansu w leczeniu u myszy skutkowało o 20% wyższą skutecznością terapii w przypadku wysoce agresywnego typu nowotworu dziecięcego, jak również w około 40% wpłynęło na zmniejszenie rozprzestrzeniania się schorzenia onkologicznego w organizmie.

Wyniki takie pojawiły się w wyniku przeprowadzenia pierwszej fazy badań. Wykonali je onkolodzy: David Quinn oraz Tanya Dorff, współpracujący z Longo w USC Norris Comprehensive Cancer Center. Przedłożono je na spotkaniu the American Society of Cancer Oncologists.

Profesor Longo podkreśla, że nadal nie wiadomo czy stosowanie ścisłej diety zarówno przed, jak i po chemioterapii u ludzi przyniesie takie same rezultaty, jak i u myszy.

Każde, nawet niewielkie odkrycie naukowców może znacząco zwiększać szansę chorych na nowotwory. Wielu z nich nieustannie czeka i liczy na odkrycie nowych metod leczenia. W niektórych przypadkach zdaje się, że takie niewielkie niuanse mogą zdziałać wiele dobrego. Dlatego wyczekujemy nowych odkryć, milowych kroków dla medycyny, już dziś wiele nowotworów można postrzegać jako choroby przewlekłe, z czasem takimi stanie wiec większość z nich.

Lepsze efekty chemioterapii przy stosowaniu ścisłej diety
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.