Pomidory a rak – likopen a prostata

Zacznijmy od podstaw. Czym właściwie jest likopen? To związek, który zaliczany jest do rodziny karotenoidów. Spoczywa na nim odpowiedzialność za żółtą, pomarańczową czy czerwoną barwę licznych warzyw oraz owoców.

Jednocześnie stanowi główny przeciwrakowy składnik występujący w pomidorach. Prowadzone badania wskazują na możliwość silnego związku pomiędzy nim a zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty.

Likopen a rak prostaty

Poczynione do chwili obecnej obserwacje wskazują na możliwość zmniejszenia ryzyka rozwoju raka prostaty na skutek oddziaływania likopenu, z uwagi na umiejętność zakłócania sygnałów generowanych przez pewne grupy hormonów, które odgrywają istotną rolę w przeroście tkanek tego gruczołu.

Likopen to związek, który jest magazynowany w organizmie właśnie na poziomie prostaty. Sprawia to, że jest on idealnie, biologiczne, naturalnie przygotowany do zapobiegania rozwojowi tego groźnego, męskiego nowotworu.

Rak prostaty i likopen w statystykach i liczbach

W takich krajach jak Meksyk, Włochy oraz Hiszpania spożywa się zdecydowanie największe ilości pomidorów na świecie. Zgodnie z badaniami statystycznymi, właśnie w tych lokalizacjach odnotowuje się znacząco niższy procent zachorowań na raka prostaty niż np. w Ameryce Północnej.

Przeprowadzono również badania, które dały niezwykle miarodajne wyniki, w kwestii stosowania likopenu z pomidorów jako profilaktyki raka prostaty (Physicians Health Study). W testach udział wzięło 22071 lekarzy. Wyodrębniona została grupa 578 panów z rakiem prostaty, grupa kontrolna liczyła 1294 mężczyzn.

Porównany został ich sposób żywienia oraz stężenie likopenu we krwi. Wyniki jednoznacznie wskazały, że panowie, u których poziom ten był zdecydowanie najwyższy, nie chorowali na nowotwory prostaty, a szczególnie na jego złośliwą postać. U części mężczyzn stwierdzony został 60% spadek zachorowalności.

Wnioski

Nowotwór prostaty dla wielu panów może być dolegliwością silnie wstydliwą. Niekiedy do tego stopnia, że odmawiają leczenia. Jednocześnie jest to schorzenie cechujące się dość powszechnie wysoką złośliwością, co wzmaga rozwój choroby i obniża rokowania.

Likopen jest naturalnym składnikiem pomidorów. Powinny one być więc nieustanne obecne w naszej diecie, w jadłospisie panów, gdyż mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia ryzyka wystąpienia tej groźnej choroby.

Warto jeść pomidory, także suszone.

suszone pomidory

Pomidory a rak – likopen a prostata
Opinia

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.