• Mammografia 3D z tomosyntezą w wykrywaniu nowotworów

  Mammografia 3D z tomosyntezą to wysoce innowacyjne badanie, które m.in. dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości obrazu daje możliwość ograniczenia promieniowania, a co za tym idzie wzrasta w znaczącym stopniu bezpieczeństwo pacjentek.

  Badanie pozwala na niezwykle precyzyjne zbadanie kobiecych piersi i wykrycie nawet najmniejszych zmian, łącznie z obejrzeniem ich struktury oraz obrysu. Kwestie te stanowią ważne informacje zarówno dla samego onkologa jak również dla chirurga onkologa w czasie planowania działań terapeutycznych w momencie stwierdzenia nowotworu.

  Przy zastosowaniu mammografii trójwymiarowej z tomosyntezą mamy możliwość skanowania piersi pod różnymi kątami i uzyskanie wielowarstwowego zapisu cyfrowego. Na zakończenie program dokonuje syntezy zebranych zdjęć i przedstawia nam trójwymiarowy obraz piersi w wysokiej rozdzielczości o bardzo dużej dokładności diagnostycznej.

  Przewaga nad tradycyjną mammografią

  W czasie klasycznej mammografi wykonywanych jest około 4 zdjęć piersi, natomiast w czasie mammografii 3D z tomosyntezą nawet 400. Są one łączone w wyjątkowo dokładny trójwymiarowy obraz piersi, który lekarz może dowolnie powiększać i przybliżać. Metoda ta daje aż 30% więcej szans na wczesne wykrycie nawet niewielkich nowotwór gruczołu piersiowego w stosunku do tradycyjnego badania.

  Na czym polega badanie?

  W czasie przebiegu cyfrowej mammografii 3D z tomosyntezą pierś zostaje stopniowo prześwietlona milimetr po milimetrze. Obrazy uzyskane są przetwarzane przez program aż do momentu stworzenia niezwykle precyzyjnego obrazu struktury piersi. W czasie badania stosowane są niskie dawki promieniowania.

  Dostępność w Polsce

  W Polsce do tej pory niewielka ilość ośrodków posiada konieczną i drogą aparaturę do wykonania tego badania. Koszt wykonania badania prywatnie wynosi kilkaset złotych, jednak wielu kobietom jego przeprowadzenie może dać pewność iż w ich piersiach nie rozwija się nowotwór i co za tym idzie spokojny sen.

  Napisz komentarz →

Napisz komentarz

Cancel reply