Mammografia 3D z tomosyntezą w wykrywaniu nowotworów

Mammografia 3D z tomosyntezą to wysoce innowacyjne badanie, które m.in. dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości obrazu daje możliwość ograniczenia promieniowania, a co za tym idzie wzrasta w znaczącym stopniu bezpieczeństwo pacjentek.

Badanie pozwala na niezwykle precyzyjne zbadanie kobiecych piersi i wykrycie nawet najmniejszych zmian, łącznie z obejrzeniem ich struktury oraz obrysu. Kwestie te stanowią ważne informacje zarówno dla samego onkologa jak również dla chirurga onkologa w czasie planowania działań terapeutycznych w momencie stwierdzenia nowotworu.

Przy zastosowaniu mammografii trójwymiarowej z tomosyntezą mamy możliwość skanowania piersi pod różnymi kątami i uzyskanie wielowarstwowego zapisu cyfrowego. Na zakończenie program dokonuje syntezy zebranych zdjęć i przedstawia nam trójwymiarowy obraz piersi w wysokiej rozdzielczości o bardzo dużej dokładności diagnostycznej.

Przewaga nad tradycyjną mammografią

W czasie klasycznej mammografi wykonywanych jest około 4 zdjęć piersi, natomiast w czasie mammografii 3D z tomosyntezą nawet 400. Są one łączone w wyjątkowo dokładny trójwymiarowy obraz piersi, który lekarz może dowolnie powiększać i przybliżać. Metoda ta daje aż 30% więcej szans na wczesne wykrycie nawet niewielkich nowotwór gruczołu piersiowego w stosunku do tradycyjnego badania.

Na czym polega badanie?

W czasie przebiegu cyfrowej mammografii 3D z tomosyntezą pierś zostaje stopniowo prześwietlona milimetr po milimetrze. Obrazy uzyskane są przetwarzane przez program aż do momentu stworzenia niezwykle precyzyjnego obrazu struktury piersi. W czasie badania stosowane są niskie dawki promieniowania.

Dostępność w Polsce

W Polsce do tej pory niewielka ilość ośrodków posiada konieczną i drogą aparaturę do wykonania tego badania. Koszt wykonania badania prywatnie wynosi kilkaset złotych, jednak wielu kobietom jego przeprowadzenie może dać pewność iż w ich piersiach nie rozwija się nowotwór i co za tym idzie spokojny sen.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.