Maski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jak wybrać?

Jeszcze do niedawna niewiele osób zaprzątało sobie głowę ich istnieniem, choć temat smogu nie był wcale tajemnicą. W ostatnim czasie jednak maski antywirusowe, antysmogowe i przeciwpyłowe stały się zagadnieniem numer jeden w Polsce. Do ich popularności przyczyniła się, oczywiście, pandemia koronawirusa oraz zalecenia WHO, aby wykorzystywać maseczki jako jedną z metod ochrony przez zagrożeniem. Równolegle jednak w sieci pojawiło się wiele masek domowej roboty, chirurgicznych, jedno- i wielorazowych. W tym gąszczu łatwo zagubić się, w związku z czym wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne rodzaje maseczek i czego można od nich oczekiwać.

Od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce nakaz zasłaniania ust oraz nosa. Minister zdrowia mówił co prawda, że można wykorzystywać do tego celu także szaliki czy chusty, z cała pewnością jednak maski ochronne są znacznie skuteczniejsze w tej roli.

Maski antysmogowe

Maski antysmogowe, z którymi zapoznać można się tutaj: https://www.nowafarmacja.pl/maski-antysmogowe, są rodzajem maseczek filtrujących. Ze względu na swoją konstrukcję, elastyczny materiał o gęstym splocie, a przede wszystkim specjalne filtry są w stanie zatrzymać zawieszone w powietrzu pyły i aerozole. Co ważne, wspomniane filtry należy regularnie, co 28-30 dni wymieniać. Na co zwrócić uwagę, kupując maski filtrujące? Przede wszystkim na opakowaniu powinny znaleźć się informacje na temat podstawowych parametrów maseczki i ograniczeń jej stosowania. Zasady te z powodzeniem można odnieść także do produktu, jakim są maski antywirusowe.

Niezbędne informacje dotyczyć powinny nazwy producenta, typu maski i jej przeznaczenia. Bardzo ważny jest numer normy stosowanej w procedurze ochrony zgodności (dla półmasek filtrujących jest to PN-EN 149:2010), znak CE oraz symbole oznaczające parametry użytkowe. Jeśli półmaska wyposażona jest w filtr, na opakowaniu znaleźć powinniśmy informacje co do jego konserwacji i wymiany. Zabraknąć nie powinno wskazówek związanych z użytkowaniem i przechowywaniem. Półmaski produkowane są zasadniczo w trzech klasach” FFP1 o najniższym poziomie ochrony, FFP2 zabezpieczającej w stopniu średnim oraz FFP3 o wysokiej skuteczności. Różnice polegać mogą na stopniu ewentualnej nieszczelności spowodowanej brakiem przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy.

Maski antywirusowe

Maski antywirusowe mogą być produkowane z różnych materiałów. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe filtry. Do ochrony przed wirusami można także wykorzystać maski chirurgiczne, choć zaleca się sięganie po te typu II i IIR. Wykonuje się je z trzywarstwowej włókniny, ułatwiającej ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że maski chirurgiczne mogą być stosowane tylko przez ograniczony czas i regularnie wymieniane. Należy je łączyć także z innymi działaniami profilaktycznymi.

Maski antywirusowe występują także często w wersji wielorazowej. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie osłony na twarz nadające się do prania mają pożądane właściwości. Większość chroni tylko przed pyłami, nie zaś przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Aby wykazywać działanie przeciwwirusowe, maska wyposażona powinna być w filtr. Ten klasy N99 zatrzymuje ponad 99% wirusów, bakterii i zanieczyszczeń. Dość wysoki koszt takich maseczek może być jednak utrudnieniem. Rekomenduje się je zresztą przede wszystkim osobom wystawionym na bezpośrednie zagrożenie, na przykład pracownikom służb medycznych.

Maski przeciwpyłowe

Na rynku znaleźć można także maski z filtrem N95 (FFP2) chroniącym przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Wychwytują one 95% cząsteczek unoszących się w powietrzu, dlatego też świetnie zatrzymują pyły. Specjaliści ostrzegają jednak, że mogą utrudniać oddychanie, co przy długotrwałym stosowaniu prowadzi do obniżenia odporności. Barierą może być też cena, stąd też lepiej wykorzystywać maseczki N95 do użytku medycznego.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.