Mastektomia przy raku piersi

Mastektomia to medyczny termin określający amputację piersi. Do przeprowadzenia takiego zabiegu może dojść w trzech sytuacjach. Pieszą z nich jest złośliwy i rozległy nowotwór piersi. Drugą operacja zmiany płci z kobiety na mężczyznę. Trzecią zaś operacja profilaktyczna – taka jaką wykonała Angelina Jolie, gdyż wykryto u niej wadliwy gen, który może powodować raka piersi i była genetycznie obciążona tym schorzeniem. Operacja pozwoliła na znaczne zminimalizowanie ryzyka zachorowania.

Przebieg mastektomii

Jest to rozległa operacja wykonywana pod pełną narkozą. Do jej przeprowadzenia pacjentka musi zostać zakwalifikowana przez lekarza, gdyż muszą zostać wykluczone wszelkie przeciwwskazania do tak inwazyjnej ingerencji.

W przypadku raka piersi i jakichkolwiek guzów w ich obrębie mastektomia stanowi ostateczność. U większości kobiet możliwe jest przeprowadzenie operacji zachowawczej polegającej na wycięciu guza i ewentualnie okolicznych węzłów chłonnych.

Gdy pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu mastektomii zakres zabiegu jest na bieżąco ustalany w czasie operacji. Lekarze w jej przebiegu dokonują badania okolicznych węzłów chłonnych oraz węzła wartowniczego, czyli tego który znajduje się w najbliższym sąsiedztwie piersi i z którego wpływa chłonka.

Jeśli zajdzie konieczność usunięcia węzłów chłonnych to w wyniku operacji może dojść do wystąpienia obrzęku limfatycznego, zaś pacjentka będzie wymagała rehabilitacji. Mastektomia może również spowodować takie powikłania jak :osłabienie i zmniejszenie zakresu ruchów w ręce, uniesienie lub obniżenie barku czego konsekwencją jest wystąpienie wady postawy, skrzywienie kręgosłupa, odstawanie łopatki.

Rehabilitacja po mastektomii

Kobiety po usunięciu piersi muszą zostać poddane odpowiedniej rehabilitacji. Jej dokładny przebieg i schemat jest dopasowywany indywidualnie przez specjalistów jednak za najistotniejsze elementy uznaje się codzienną gimnastykę i masaże rozpoczynające się od dłoni i kończące na barku. Takie postępowanie pomoże uniknąć niechcianych zmian.

Psychika kobiety

Już samo pojawienie się konieczności usunięcia piersi dla wielu pań jest niezwykle trudne do zaakceptowania i w momencie postawienia takiej diagnozy mogą potrzebować nie tylko wsparcia i miłości ze strony najbliższych ale również specjalistycznej pomocy psychologa w przejściu przez te trudne chwile.

Najpowszechniej kobiety odbierają mastektomie jako okaleczenie i odebranie im kobiecości oraz seksapilu. Podejście takie wydaje się całkowicie zrozumiałe gdy weźmiemy pod uwagę fakt, jak postrzegane są społecznie piersi. Ich usunięcie staje się dla wielu z nas niemal kalectwem, mamy poczucie mniejszej atrakcyjności w oczach partnera.

W tym trudnym momencie najbliżsi odrywają bardzo dużą rolę. Kobieta potrzebuje ich silnego wsparcia, miłości i nieustannych zapewnień i wiary w rychły powrót do zdrowia. Panie obawiające się odrzucenia ze strony partnera potrzebują od niego ciepła, wsparcia i nieustannej obecności.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.