Medyczna marihuana w leczeniu raka

W przypadku leczniczych właściwości marihuany wyniki badań naukowych nie idą w parze z ogólnoświatową dyskusją ideologiczną. Pozytywne oddziaływanie THC na osoby chore na nowotwory, jak również pomocne oddziaływanie w przypadku innych schorzeń było znane i wykorzystywane od wieków.

Gdyby mowa była o innej substancji wszelkie szkodliwe oddziaływania uznano by za skutki uboczne lub działania niepożądane. Jednak tocząca się nieustannie dyskusja sprawia, że prawo ciągle podąża w przeciwnym kierunku odmawiając chorym korzystania z jej właściwości.

Badania naukowe

Dr. Stephen E. Sannna opisał na łamach magazynu „New England Journal of Medicine” wyniki prowadzonego przez siebie doświadczenia. Udowodnił, ze stosowanie leczniczej marihuany u chorych na nowotwory w czasie leczenia chemioterapeutycznego pozwoliło u co najmniej połowy zmniejszyć zaś u ¼ całkowicie zlikwidować uporczywe nudności i wymioty.

W innych przeprowadzonych badaniach udowodniono, że największą skutecznością wyróżnia się wziewne przyjmowanie marihuany czyli w formie popularnego jointa. Wielu naukowców uważa, iż wynika to z faktu, ze wówczas wydzielają się dodatkowe niezidentyfikowane dotąd substancje, które wspierają działanie THC.

Kontrowersje

Jak powszechnie wiadomo uzależnić można się od licznych leków, również z grupy przeciwbólowych czy psychotropowych. Jednak to wokół marihuany, która mimo skutków ubocznych może silnie zwiększać komfort życia chorych, co wielokrotnie udowodniono narosło najwięcej kontrowersji i sprzeciwów społecznych.

Chorzy niejednokrotnie dochodzili przed sądem prawa do stosowania marihuany w celach leczniczych, udowadniając iż inne metody nie przynoszą tak zadowalających rezultatów. W niektórych miejscach na świecie dopuszczalne jest stosowanie leczniczej marihuany ze ścisłym wskazaniem na określone schorzenia.

Przy nowotworach

W chorobie nowotworowej marihuana pomaga zminimalizować lub całkowicie usunąć uporczywe skutki uboczne stosowanego leczenia w postaci chemioterapii i radioterapii. W zaawansowanej fazie choroby jej przyjmowanie może również służyć zminimalizowaniu dolegliwości bólowych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.