do hookup apps really work best lesbian hookup sites campus hookup app most popular hookup dating sites safe sex hookup sites

Czy mięśniaki macicy są groźne – to rak?

Mięśniaki macicy to łagodne guzy nowotworowe wywodzące się z włókien mięśni gładkich. Są one bardzo powszechne stanowią najczęstszą grupę nowotworów łagodnych u kobiet, gdyż występują aż u 10-20% całej populacji ludzkiej. Szczyt zachorowań przypada na wiek 35-55 lat, jednak mogą pojawiać się zarówno wcześniej jak i później.

Czym są mięśniaki?

Są to guzy, które rozwijają się w ścianie macicy. Powszechnie określa się je również włókniakami, zwykle mają niezłośliwą postać.

Dokonuje się ich systematyzacji, podziału z uwagi na wielkość oraz lokalizację.

  • Zmiany śródścienne – są najpowszechniejsze, rozwijają się w ścianie macicy.
  • Mięśniaki podsurowicówkowe – do ich pojawienia się dochodzi po zewnętrznej stronie macicy i postępują, rosną w kierunku jamy brzucha.
  • Mięśniaki podśluzówkowe – wyróżnia je wzrost w kierunku jamy macicy, co powoduje uwypuklenie śluzówki w jej obrębie. Zdarza się, że rosną do znacznych rozmiarów powodując wypełnienie całego wnętrza macicy, a w skrajnych przypadkach może dochodzić do tzw. rodzenia mięśniaka, co oznacza, że guz poprzez szyjkę macicy wydostaje się na zewnątrz.
  • Mięśniaki międzywięzadłowe – występują w przestrzeni pomiędzy blaszkami więzadła szerokiego, które zlokalizowane są przy ścianach macicy.

Przyczyny powstawania mięśniaków

  • Najpowszechniejsze są u kobiet w wieku rozrodczym, szczyt zachorowań notuje się na 35-55 rok życia, ale mogą pojawić się wcześniej i później.
  • Mięśniaki są powszechne, szacunkowe dane pokazują że u 75% procent kobiet w pewnym etapie życia występował mięśniak.

Nie znamy dokładnych przyczyn występowania mięśniaków macicy, u kobiet, jednak lekarze wyodrębnili pewne czynniki, które mogą sprzyjać ich pojawianiu się:

  • Zaburzenia hormonów – progesteron, estrogen,
  • Zmiany genetyczne,
  • Zaburzenie chemicznej równowagi organizmu.

Diagnoza

Mięśniak może zostać wykryty podczas badania ginekologicznego oraz w czasie USG.

Objawy mięśniaka macicy

Bardzo często kobiety nie zdają sobie sprawy z istnienia mięśniaka macicy. Jego występowanie może nie dawać jakichkolwiek objawów czy nieprzyjemnych dolegliwości. Wówczas pacjentki dowiadują się o nich w trakcie rutynowego badania ginekologicznego.

Niekiedy jednak pojawiają się symptomy, do najbardziej charakterystycznych zaliczamy:

  • Krwawienia – menstruacje ulegają wydłużeniu i są zdecydowanie bardziej obfite.
  • Pojawiają się również plamienia międzymiesiączkowe.
  • Uczucie pełności w miednicy.
  • Nieprzyjemny ucisk na część krzyżową kręgosłupa.
  • Powtarzające się wzdęcia i zaparcia.

Objawy i konsekwencje zaawansowanych mięśniaków macicy

  • Wzrost objętości macicy i jej zniekształcenie.
  • Wywołanie ucisku na otaczające tkanki oraz narządy.
  • W cewce moczowej oraz pęcherzu moczowym może dojść do zalegania moczu. W konsekwencji może wystąpić zapalenie dróg moczowych lub w poważniejszych przypadkach do wodonercze (zaburzenie prawidłowej pracy nerek).
  • Ból pojawia się jeśli dojdzie to rozwoju zmian martwiczych lub gnilnych, które pojawiają się jako konsekwencja niedostatecznego ukrwienia zaawansowanej formy guza.

Do powiększania się mięśniaków może dochodzić na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub ciąży.

Leczenie mięśniaków

Jeśli zauważamy niepokojące objawy koniecznie należy zgłosić się do ginekologa. W czasie wizyty przeprowadzony zostanie wywiad, badanie ginekologiczne oraz USG, które pozwoli stwierdzić umiejscowienie mięśniaków i ich ilość.

W przypadku występowania niewielkich mięśniaków i braku dolegliwości z nimi związanych nie przeprowadza się ich leczenia, a jedynie poddaje regularnej obserwacji. Gdy dochodzi do ich powiększenia się, zachodzi ryzyko ucisku na sąsiednie narządy lub zezłośliwienia przeprowadza się zabieg ich usunięcia.

Operacja usunięcia mięśniaków może być wykonana w dwojaki sposób: poprzez pochwę lub przez powłoki brzuszne. Uzależnione jest to od dokładnego umiejscowienia mięśniaków oraz tego czy kobieta rodziła i czy planuje dzieci w przyszłości, gdyż forma zabiegu może wpłynąć na jej możliwości rozrodcze.

Przy zmianach o dużym nasileniu może zajść konieczność podjęcia decyzji o usunięciu całej macicy, choć najczęściej wystarczające jest przeprowadzenie mimektomii czyli wyłuszczenia mięśniaków z zastosowaniem specjalnych szczypiec. Jeśli zaś do rozwoju mięśniaka dochodzi u kobiety ciężarnej, i zostaje to uwidocznione na USG to jego usunięcie możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy zmiana zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu. Pozbycie się takiego mięśniaka jest często możliwe w trakcie porodu, jeśli stosowane jest cesarskie cięcie.

Możliwe jest również leczenie z zastosowaniem embolizacji, czyli wprowadzenia do tętnicy macicy substancji, która powoduje uniemożliwienie ukrwienia mięśniaka, w konsekwencji dochodzi do jego obumarcia. Metoda ta ma jedną wadę, gdyż nie ma możliwości aby wcześniej zweryfikować czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

Mięśniaki, które dają łagodne objawy leczy się z zastosowaniem leków przeciwbólowych lub hormonalnych. Bezobjawowych nie poddaje się leczeniu, a jedynie obserwuje. Jeśli mięśniaki rosną i regularnie się powiększają można mówić o niewielkiej szansie na zezłośliwienie zmiany, jednak opcja taka dotyczy jedynie około 0.5 % pacjentek.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.