Nawrót nowotworu

O chorobach nowotworowych raczej nie mówimy w kontekście pełnego wyleczenia. Obecny poziom wiedzy medycznej, w większości przypadków nie gwarantuje całkowitego usunięcia nowotworu i pozbycia się go na dobre. W momencie gdy następuje remisja pacjent powinien pozostać pod pełną kontrolą onkologiczną, gdyż nawroty możliwe są zarówno po krótkim jak i dłuższym czasie. Jednocześnie mogą one wystąpić w tej samej lokalizacji co poprzednio jak i zupełnie innej.

Jednorazowe wykrycie i wyleczenie choroby nowotworowej nie gwarantuje nam całkowitego powrotu do zdrowia. Specjaliści dla porównywania wyników leczenia osiąganych w różnych ośrodkach utworzyli tzw. szacowane okresy przeżycia. Możemy przeczytać często, że dla przykładowego nowotworu przeżycie wynosi 5 lat, a innego 10.

To ile czasu nam zostało w obliczu zdiagnozowania nowotworu jest zależne od licznych czynników. Jednym z nich jest oczywiście to czy po leczeniu wystąpi wznowa. W wielu przypadkach mówi się, że jeśli pacjent przeżyje 5 lat bez nawrotu choroby nowotworowej to ma szansę na spokojną resztę życia, wolną od choroby.

W dzisiejszych czasach z uwagi na posiadany poziom wiedzy medycznej wiele chorób nowotworowych uważa się raczej za schorzenia przewlekłe. Są one jednak bardzo trudne do leczenia. Niektóre nie poddają mu się wcale, inne na skutek stosowanych metod ustępują, by po pewnym czasie znów dać o sobie znać, a inne znikają na dobre. Celem lekarzy jest doprowadzenie do znalezienia metody leczenia, która pozwoli trwale pozbyć się schorzeń onkologicznych i nie dopuścić do powstawania nawrotów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.