Neoangiogeneza – jak organizm pomaga guzowi rosnąć?

Komórki nowotworowe obdarzone są nieograniczonym potencjałem podziałowym, co umożliwia im szybki i nieskrępowany wzrost. Występujące u chorego podziały komórek są dynamiczne i intensywne, w pewnym momencie pojawia się jedyne ograniczenie jakim jest dostęp i zaopatrzenie w substancje odżywcze, które stanowią czynnik niezbędny do dalszego rozwoju.

Jak rośnie nowotwór?

Występują intensywne podziały komórek patologicznych, z ich jednoczesnym nawarstwianiem się. Początkowo proces ten powoduje stopniowe odsuwanie się zmiany nowotworowej od najbliższego naczynia krwionośnego.

W taki sposób guz rośnie, jednakże w pewnym momencie, gdy osiąga wielkość rzędu 1-2 milimetrów dochodzi na gwałtownego zatrzymania wzrostu. Dla kontynuowania tego procesu konieczne jest zaopatrzenie nowotworu w składniki odżywcze oraz tlen. Dalszy rozwój oraz wzrost guza będzie więc możliwy jedynie po jego unaczynieniu.

Kontrola organizmu

Ludzki organizm pełni nieustanną pieczę nad procesami angiogenezy, jakie w nim zachodzą. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie równowagi pomiędzy czynnikami pro- oraz antyangiogenetycznymi.

Zaburzenia, które prowadzą do zachwiania oczekiwanego poziomu, pojawiają się w komórkach zdrowych, które atakowane są przez rozrastający się nowotwór lub w samych komórkach guza. W momencie więc gdy nowotwór doprowadza do zachwiania równowagi, pozornie pod kontrolą organizmu, dochodzi do przesunięcia w kierunku angiogenezy, która stanowi bodziec do rozpoczęcia neoangiogenezy – czyli unaczynienia komórek nowotworowych i umożliwienia im swobodnego rozwoju.

Neoangiogeneza to proces tworzenia się nowych połączeń naczyniowych, które umożliwiają odżywienie guza nowotworowego. Naczynia krwionośne, które są tworzone, są bardzo cienkie i o niskim stopniu szczelności, jednak umożliwia to dostarczenie do zmiany wysokiej ilości substancji odżywczych, które dają podstawy do dalszego, dynamicznego rozwoju.

Neoangiogeneza – jak organizm pomaga guzowi rosnąć?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.