6 nieprzyjemnych dolegliwości w przebiegu nowotworów

Ciężkie, nieuleczalne, a nawet śmiertelne schorzenia często wiążą się z różnymi dokuczliwymi i przykrymi dolegliwościami. Skuteczne radzenie sobie z nimi wpływa na komfort pacjentów, jak również ich rodzin. Mogą pojawiać się duszności, silny ból, jadłowstręt, nudności oraz wymioty, zaparcia czy biegunki. Możliwości ich zwalczania przedstawiamy w kilku prostych poradach.

1. Duszności

Mowa oczywiście o kłopotach z prawidłowym oddychaniem, czyli nieprawidłowościach w jednej z najważniejszych funkcji życiowych naszego organizmu. Wyróżniamy dwa rodzaje duszności wysiłkową oraz spoczynkową.

Pacjenta powinno się wówczas układać w pozycji półwysokiej lub wysokiej. Pomieszczenie, w którym będzie przebywał, musi być przestronne oraz dobrze wentylowane, wskazane jest również chłodzenie jego twarzy z zastosowaniem wentylatora. Jeśli pacjent cierpi z powodu duszności, konieczne jest zapewnienie mu nieustającego dostępu do koncentratora tlenu.

2. Ból

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że ból stanowi odczucie wysoce indywidualne, w sensie, że odczuwamy go w sposób subiektywny. Rynek oferuje wiele różnych środków o działaniu przeciwbólowym. Znane są także liczne formy ich podawania:

  • Doustnie – tabletki, kapsułki, granulki lub drażetki, jak również pod postacią płynną w formie emulsji, żeli, kropli czy roztworów.
  • Doodbytniczo – czopki lub wlewki.
  • Transdermalnie, czyli przezskórnie – plastry.
  • Dożylnie.
  • Podskórnie.
  • Domięśniowo.

3. Nudności i wymioty

Ich pojawienie się może być skutkiem różnych czynników. Jeśli dojdzie do wystąpienia nudności lub wymiotów, zaleca się:

  • Spożywane potrawy nie powinny intensywnie ani nieprzyjemnie pachnieć.
  • Przyjmowane porcje powinny być niewielkie.
  • Warto pobudzać apetyt przygotowując potrawy atrakcyjnie wyglądające.

Jeśli dochodzi do pojawienia się właśnie nudności lub wymiotów, koniecznie należy dokładnie zwracać uwagę, kiedy i w jakich okolicznościach one występują, np. czy bezpośrednio po posiłku lub po przyjęciu leków. Istotna jest również ich częstotliwość oraz kolor.

4. Jadłowstręt

To częsta dolegliwość w przypadku poważnych schorzeń, również onkologicznych. Jest to uciążliwe zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarzy. Po pierwsze chory stopniowo coraz bardziej opada z sił, po drugie pojawiają się trudności z podawaniem niektórych leków. Znanych jest wiele przyczyn pojawiania się jadłowstrętu.

Forma podawanych posiłków, ich konsystencja powinny być skrupulatnie dobrane do potrzeb osoby chorej. Jeśli w obrębie jamy ustnej występują zmiany, ich łagodzenie powinno mieć miejsce na około 30 minut przed posiłkiem z wykorzystaniem leków o działaniu przeciwbólowym.

Pacjent powinien również przyjmować niewielkie porcje, jednocześnie zaleca się krótki spacer, ponieważ niewielka umiarkowana aktywność fizyczna prowadzi do wzmożenia apetytu. Spożywane dania mogą być uzupełniane wysokobiałkowymi i wysokoenergetycznymi preparatami. Oprócz tego wskazane jest picie przez chorego zdrowych napojów, takich jak soki, koktajle jogurtowe czy przeciery owocowe.

5. Zaparcia

To znaczące utrudnienie, tym większe, jeśli pacjent jest leżący i ma problemy z prawidłowym wypróżnieniem się. W pierwszej kolejności zalecane jest powiadomienie lekarza lub też pielęgniarki o dokuczającej nam dolegliwości.

Przyczyna zaparć może być bardzo różna, stąd nie zaleca się podawania osobie chorej żadnych leków. Wskazane są jednak odpowiednie zmiany żywieniowe w codziennym jadłospisie, które pomogą w skutecznym usunięciu tego problemu.

Jakie zioła na zaparcia?

W naszej diecie wówczas należy zawrzeć: ciemne pieczywo, suszone owoce, surowe warzywa i owoce, mięsa posiadające dużą ilość tkanki łącznej, kasze, wędliny, śledzie, jasne winogrona, produkty z kwaśnego mleka, produkty żywieniowe z dużą ilością błonnika. Z kolei unikać powinniśmy potraw o wyjątkowo lekkiej konsystencji, takich jak zupy, jasnego pieczywa, czekolady czy mocnej czarnej herbaty.

6. Biegunki

Tę dolegliwość można określić mianem dokuczliwej i bardzo przykrej. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które posiadają działanie przeciwbiegunkowe. To szczególnie nieprzyjemne u chorych leżących. Dla zapewnienia im odpowiedniego poziomu komfortu po każdorazowym wypróżnieniu powinno się dokonywać zmiany pieluchy oraz umycia okolic intymnych.

Jeśli jest to niemożliwe przynajmniej stosować chusteczki nawilżane. Oprócz tego każdorazowo skóra powinna być zabezpieczana z zastosowaniem preparatów ochronnych, które będą chronić przed odparzeniami i silnymi podrażnieniami, które dodatkowo mogą być bolesne.

Osobom cierpiącym na zaparcia i biegunki zaleca się pić sok z aloesu.

aloe vera drinking gel

Źródło: https://mojanatura.pl/

Jeśli u pacjenta występują biegunki, koniecznością jest ograniczenie spożycia produktów mlecznych, lub ich całkowita eliminacja na pewien czas.

Z diety powinny również zniknąć produkty pikantne, tłuste oraz smażone, surowe warzywa oraz owoce ze skórką i warzywa zawierające wysokie ilości błonnika. W tym okresie w jadłospisie znajdują się chude mięsa, makaron, ryż, jajka na twardo, gotowane warzywa oraz jasne pieczywo.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.