Nowotwory i guzy płata czołowego

Nowotwór może rozwinąć się właściwie w każdym obszarze mózgu. Zależnie od jego dokładnego umiejscowienia, u chorego możliwe jest wystąpienie urozmaiconych objawów, w wyniku wpływu zmiany na konkretne ośrodki w danej lokalizacji. Nowotwory płata czołowego są jedną z możliwości, oznacza to w dosłownym rozumieniu, że guz znajduje się, mówiąc bardzo prozaicznie z przodu głowy w jej czołowej części.

Jeśli mamy do czynienia z nowotworem płata czołowego, to dokładne objawy mają ścisły związek z miejscem jego występowania, jak również wielkością samej zmiany.

Możemy wyróżnić:

  1. Przednia część płata czołowego – takie położenie zmiany nowotworowej wywołuje u chorego trudności w wykonywaniu prostych czynności, pojawienie się niechęci do działania, powszechne jest również wycofanie się oraz apatia.
  2. Przyśrodkowa strona płata czołowego – takie umiejscowienie guza nowotworowego sprawia, że u chorego zaobserwować można problemy z koncentracją, zaburzenia uwagi, spadek umiejętności zapamiętywania oraz planowania, jak również znaczące spowolnienie procesów myślowych.
  3. Sklepistość płata czołowego — w takiej odmianie schorzenia dochodzi do wystąpienia licznych zmian i nieprawidłowości neurologicznych.

Nowotwory w obrębie płata czołowego negatywnie wpływają na funkcjonowanie chorego. Pojawia się znaczący spadek ogólnej sprawności, kłopoty z poruszaniem się, słuchem, mową, wzrokiem, pamięcią oraz koncentracją. Są to zmiany bardzo niebezpieczne.

Nie bez znaczenia pozostaje również ich silne oddziaływanie na psychikę osoby chorej, która z pewnością będzie potrzebowała wsparcia, zarówno najbliższych, jak i terapeuty.

Wiele z objawów możemy zrzucić na karb przemęczenia, jednak jeśli utrzymują się dłuższy czas, nie powinno się ich bagatelizować i bezwzględnie poddać się odpowiedniej diagnostyce onkologicznej, która potwierdzi lub wykluczy schorzenie, umożliwiając jednocześnie podjęcie leczenia.

Podobnie jak w innych nowotworach, taki i tutaj wczesne wykrycie znacząco podnosi rokowania. Z tego powodu powinniśmy zwracać baczną uwagę na wszelkie nieprawidłowości w naszym organizmie.

Nowotwory i guzy płata czołowego
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.