free transgender hookup sites wild hookup dating app best app to hookup with cougars best totally free hookup apps instagram for sex app

Objawy czerniaka

Czerniak jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych melanocytów. Stanowi duże zagrożenia dla zdrowia i życia z uwagi na fakt, iż w wielu przypadkach bywa silnie oporny na stosowane leczenie. Jest w przeważającej ilości przypadków nowotworem skóry, jednak do jego pojawienia się może dojść również w innych miejscach na ciele gdzie występują komórki barwnikowe, np. siatkówce oka, w błonie śluzowej odbytnicy czy jamy ustnej.

Objawy wczesne

Czerniak jest schorzeniem, które najczęściej rozwija się na bazie już istniejącego znamienia lub plamy soczewicowatej, tak więc pośród wczesnych objawów wskazuje się przede wszystkim wszelkie zmiany w ich wyglądzie, charakterze czy pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości z ich strony.

Bacznie należy obserwować w szczególności te ciemne prawie czarne znamiona, których średnica przekracza 5 mm – zaleca się raz do roku badanie ich u dermatologa.

Objawy późne

Najbardziej niebezpieczny jest fakt, iż czerniaki bardzo szybko dają przerzuty. Wczesne wykrycie schorzenia i rozpoczęcie leczenia daje szansę na osiągnięcie pełnego wyleczenia, choć często jest ono pozorne gdyż czerniaki lubią nawracać.

Pojawienie się przerzutów rokuje gorzej, dodatkowo pojawiają się takie objawy jak anemia, spadek masy ciała, wyniszczenie nowotworowe, ciągłe zmęczenie czy osłabienie.

Zmiany na skórze w przypadku czerniaka są bardzo charakterystyczne. Mają nieregularny kształt, różne zabarwienie, nieregularne brzegi, są asymetryczne o niejednorodnej grubości, mogą pojawiać się owrzodzenia. Wszystkie wykwity na skórze, które rodzą podejrzenie czerniaka powinny zostać usunięte.

Lekarz powinien zachować w czasie wycinania margines zdrowych tkanek i odesłać wycinek do badania histopatologicznego.

Warto również zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w obrębie znamienia takie jak pojawienie się zaczerwienienia, świądu, obwódki wokół znamienia, która sprawia wrażenie „unoszenia’. Zdarza się, ze zmiany w obrębie węzłów chłonnych i innych narządów do których nastąpiły przerzuty postępują znacznie szybciej niż same zmiany na skórze.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.