Objawy raka jądra

Wczesne wykrycie w przypadku tego nowotworu daje 100 % szans na pełne wyleczenie. Niestety z uwagi na fakt, iż problem dotyka męskości panowie bardzo często bagatelizują objawy i unikają wizyty u specjalisty. Zgłoszenie do niego następuje dopiero w momencie gdy schorzenie jest już zaawansowane. Podstawą wykrywania raka jądra jest samobadanie, które każdy mężczyzna powinien regularnie przeprowadzać, pododnie jak kobiety w przypadku raka piersi.

Wczesne objawy raka jądra

Początkowo schorzenie może przebiegać bezobjawowo i jedyną informacją o jego pojawieniu się będzie guzek lub stwardnienie w obrębie gruczołu. Najczęściej występuje jedynie na jednym jądrze. Pomimo faktu, iż nie każdy guzek czy zgrubienie świadczą o nowotworze to do lekarza warto zgłosić się z każdą, najmniejszą nieprawidłowością. Zaniechanie działania może prowadzić do niepłodności, konieczności usunięcia jąder a w przypadku choroby zaawansowanej nawet do śmierci.

Późne objawy raka jądra

To najczęściej one stanowią motywacje do spotkania z lekarzem. Niestety często choroba jest już tak zaawansowana, że leczenie będzie silnie obciążające dla organizmu lub nawet w pełni nie możliwe.

  • Powiększenie jądra,
  • Obrzęk jądra,
  • Jądro zdaje się być twarde, zaś na powierzchni dziwnie gładkie lub chropowate,
  • Uczucie dyskomfortu w podbrzuszu,
  • Uczucie ciężaru w mosznie,
  • Tkliwość jąder – są bardziej wrażliwe lub wręcz bolesne w czasie dotykania,
  • Szybko powiększająca się moszna na skutek gromadzenia się w niej płynu,
  • Jeśli objawy w postaci niewielkich dolegliwości w obrębie moszny zostaną zbagatelizowane może dojść do wystąpienia przerzutów, które w przypadku tego nowotworu rozwijają się bardzo szybko, wówczas zauważymy dolegliwości ze strony innych narządów, zmęczenie, osłabienie, wyniszczenie nowotworowe i znaczący spadek masy ciała, zanik apetytu. Dlatego tak ważne jest samobadanie i nie unikanie wizyty u lekarza z najmniejszymi zmianami.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.