Objawy raka kości

Większość nowotworów w obrębie kości to wynik pojawiania się przerzutów z innych narządów. Jedynie u 1 na 100 pacjentów stwierdza się pierwotnego raka kości. Zarówno obserwowane objawy, jak i rodzaje stosowanego leczenia czy rokowania uzależnione są od rodzaju nowotworu, stopnia złośliwości.

Pierwotne i przerzutowe nowotwory kości

Zdecydowanie późniejsze objawy jak i gorsze rokowania występują w przypadku nowotworów kości które stanową przerzuty z innych narządów, co z kolei oznacza, że proces nowotworowy jest już silnie zaawansowany.

Różnorodność objawów

Rak kości może dawać bardzo różne objawy w zależności od swojego rodzaju, typu jak również umiejscowienia czyli kości, która zostaje przez niego zajęta. Przy nowotworze przerzutowym objawy mogą bardziej uogólnione i wiązać się z pierwotnym ogniskiem chorobowym.

Charakterystyczne symptomy raka kości

Najbardziej wyróżniającym objawem raka kości jest charakterystyczny ból w kościach nasilający się w nocy w czasie rozgrzania. Wyróżniające jest również pojawianie się obrzęków w miejscu zlokalizowania guza, może być wyczuwalny przez skórę.

Inne objawy

Nowotwory w obrębie tkanki kostnej mogą również powodować takie objawy jak wszystkie inne choroby rakowe. Pośród nich: wyniszczenie nowotworowe, osłabienie, nieuzasadniona utrata masy ciała, anemia czy gorączka.

Późne objawy

W przypadku raka kości najbardziej charakterystycznym późnym objawem są patologiczne złamania kości w obrębie zajętych struktur.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.